Maqedonia e Veriut shënon numër të lartë të infektimeve me COVID-19

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

1,964 të infektuar të ri me coronavirus janë regjistruar në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut, ndërsa si pasojë e komplikimeve nga virusi humbën jetën 7 persona.

Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik, Maqedonia e Veriut ka shënuar rritje të rasteve me coronavirus për 51 për qind.

Varianti Omicron i coronavirusit është detektuar në 68 për qind të mostrave të analizuara në laboratorin i Virologjisë dhe Diagnostikimit Molekular të Institutit të Shëndetit Publik.

Sipas të dhënave të këtij instituti, nga 3 deri më 9 janar, janë raportuar 946 raste të riinfektimeve me COVID-19, që është një rritje për 7 për qind krahasuar me një javë më parë.

Ministria e Shëndetësisë ka thënë se personat që nuk kanë asnjë simptomë edhe pse kanë dalë pozitivë me coronavirus, duhet të qëndrojnë në izolim për dhjetë ditë. Ndërkaq, të infektuarit që shfaqin simptoma duhet të izolohen për 21 ditë.

Por, personat e rinj që po dalin pozitivë, kryesisht nuk po kanë simptome.

Sipas të dhënave, deri më 10 janar në Maqedoninë e Veriut janë regjistruar 234,277 raste pozitive. Nga ky numër, 8,042 persona kanë vdekur, ndërkaq raste aktive janë mbi 10,000.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shpërthim në lokalin e një polici në Shkodër

Një lëndë plasëse ka shpërthyer në derën e lokalit të një polici në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në orën 02:20. Fatmirësisht nuk ka të lënduar...

Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit në Ukrainë?

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se ka "shumë të vdekur" nga një sulm rus me raketa pranë Chernihivit. Ai ka akuzuar Rusinë për një...

Suedia dhe Finlanda mund t’i bashkohen NATO-s në dy muaj

Ambasadorja e SHBA-së, Julianne Smith ka thënë se Suedia dhe Finlanda mund t'i bashkohen NATO-s në "dy muajt e ardhshëm". Në një intervistë, ajo tha...


TË FUNDIT

Shpërthim në lokalin e një polici në Shkodër

Një lëndë plasëse ka shpërthyer në derën e lokalit të një polici në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në orën 02:20. Fatmirësisht nuk ka të lënduar...

Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit në Ukrainë?

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se ka "shumë të vdekur" nga një sulm rus me raketa pranë Chernihivit. Ai ka akuzuar Rusinë për një...

Suedia dhe Finlanda mund t’i bashkohen NATO-s në dy muaj

Ambasadorja e SHBA-së, Julianne Smith ka thënë se Suedia dhe Finlanda mund t'i bashkohen NATO-s në "dy muajt e ardhshëm". Në një intervistë, ajo tha...

G7 ofron mbi 18 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën

Liderët financiarë të G7 kanë rënë dakord për t’i ofruar Ukrainës një ndihmë prej 18.4 miliardë dollarë, raporton ‘Reuters’. Ministrat e Financave dhe guvernatorët e...

Gjermania miraton mandatin e vaksinës për punonjësit e shëndetësisë

Gjykata e Lartë e Gjermanisë ka miratuar një mandat për punonjësit e shëndetësisë që të vaksinohen kundër COVID-19. Gjykata Kushtetuese Federale njoftoi të enjten se...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER