Qeveria e re në RMV, Neziri: Për herë të parë shqiptarët kanë pushtet real në një kabinet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Analisti Xhelal Neziri tha për Euronews Albania se për herë të parë në qeveritë e Maqedonisë së Veriut shqiptarët do të mbajnë poste kryesore të kabinetit.

Ai deklaroi se ministrat duhet të mendojnë më shumë për problemet e mëdha që kanë zonat ku banojnë shqiptarët.

“Është hera e parë që shqiptarë drejtojnë shtetin e RMV, pra në plot kuptimin e fjalës kanë pushtet në qeveri. Sa do të arrijnë të përmbushin objektivin që të zhvillojnë zonat me shumicë shqiptare, kjo pritet të shihet. Por gjithçka, edhe më parë, është varur nga performanca e njerëzve për rezultate konkrete. Nuk ka qenë pengesë, por ka qenë problem i kualitetit të kuadrove për mënyrën e zhvillimit të këtyre rajoneve”, tha analisti.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreu i Shoqatës të Jetimëve: Problemi kryesor është baza ligjore

Lulzim Resuli, kreu i Shoqatës Kombëtare të Jetimëve në Shqipëri tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se fëmijët me mungesën e kujdesit prindëror kanë...

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...


TË FUNDIT

Kreu i Shoqatës të Jetimëve: Problemi kryesor është baza ligjore

Lulzim Resuli, kreu i Shoqatës Kombëtare të Jetimëve në Shqipëri tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se fëmijët me mungesën e kujdesit prindëror kanë...

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...

Presidenti i KE sot në Tiranë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel do të jetë sot në Tiranë. Ai do të pritet nga kryeministri Edi Rama në orën 10:15 në...

1 mijë lekë për dy fëmijë jetimë, nëna: Është qesharake

Dorina Prendi, nënë e dy fëmijëve jetimë, po kalon periudhën më të vështirë të jetës, pas humbjes së bashkëshortit 4 vite më parë. “Ne para...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER