RMV: 8 të vdekur dhe 1,865 raste të reja me COVID-19

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Maqedonia e Veriut ka regjistruar të enjten tetë viktima dhe 1,865 raste të reja me coronavirus.

Sipas të dhënëve të Ministrisë së Shëndetësisë numri i përgjithshëm i viktimave nga kjo sëmundje ka arritur në 8,070, shumica prej tyre janë në Shkup.

Sipas të dhënave të publikuara, 70 për qind e rasteve janë me variantin Omicron. Numri i rasteve aktive ka arritur në 14,545.

Janë shëruar 784 persona ndërsa në spitalet e Maqedonisë së Veriut ka më pak se 100 persona të shtruar në spitale dhe gjendja e tyre shëndetësore është e qëndrueshme.

Komisioni i Sëmundjeve Infektive ende nuk ka dalë me masa të reja mbrojtëse, edhe pse Ministria ka paralajmëruar diçka të tillë më herët gjatë javës.

Procesi i vaksinimit ka shënuar rritje pas festave të fundvitit.

Deri më tani me nga dy doza janë vaksinuar 856 mijë persona apo rreth 45 për qind e popullatës.

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...

SHBA konfirmon nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë shtete

Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tha të enjten se kishte identifikuar nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë...

TË FUNDIT

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...

SHBA konfirmon nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë shtete

Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tha të enjten se kishte identifikuar nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë...

Lukashenko urdhëron formimin e komandës së re ushtarake në kufi me Ukrainën

Lideri bjellorus Alexander Lukashenko ka urdhëruar të enjten formimin e një komande të re ushtarake në kufirin jugor të vendit me Ukrainën, raporton Reuters. “Është...

Sa shqiptarë e praktikojnë besimin e tyre fetar?

Më shumë se gjysma e shqiptarëve (50,7%) nuk shkojnë asnjëherë në institucione të besimeve fetare si xhamia, kisha apo teqeja. Pjesa më e madhe...