Liverpool kampioni i klubeve, Firmino i jep fitoren të kuqve përballë Flamengos

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Liverpooli ka fituar për herë të parë Kupën e Botës për Klube pasi ka mposhtur 1-0  klubin brazilian, Flamengo.


Reds kanë arritur të triumfojnë në finalen e madhe të Kupës së Botës për Klube të zhvilluar në Khalifa International Stadium Doha të Katarit dhe heroi i mbrëmjes ishte Roberto Firmino

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me lojë të barabartë nga të dyja skuadrat, duke mos pasur shumë raste shënimi.

Në pjesën e dytë, ekipi i Jurgen Klopp provoi  më shumë të siguronte fitoren, por edhe Flamengo nuk mbeti pas.

Rastet më të mira për shënim ishin ai i Roberto Firmino (47’), Mohamed Salah (50’), Alexander-Arnold (80’), Henderson (86’) dhe  Mane (90+), por pa arritur t’i ndryshojnë shifrat.

Liverpooli e gjeti golin në minutën e 76-të me anë të Salah, por goli u anulua për pozicion jashtë loje pas rishikimit të VAR-it dhe loja e rregullt u mbyll pa gola 0-0.

Heroi i klubit anglez ishte Firmino (99’), i cili shënoi brenda zonës pas asistimi të Manes. Ndeshja u mbyll vetëm me një gol, por e mjaftueshme për t’i dhënë fitoren Liverpool të cilët rrëmbyen trofeun e Kupës së Botës për Klube.


Etiketimet

Rastet e fundit pozitive me COVID vetëm në 3 qarqe

Gjatë ditës së fundit në Shqipëri janë identifikuar 17 raste pozitive me COVID-19 nga kryerja e 623 testimeve. Të gjitha rastet janë zbuluar vetëm në...

Të martën caktohet data për raundin e tretë për zgjedhjen e Presidentit

Konferenca e Kryetarëve pritet të mblidhet mesditën e së martë për të caktuar datën e mbajtjes së raundit të tretë për zgjedhjen e Presidentit...

Rama-opozitës: Do ta votojmë ligjin për Butrintin, s’mund ta mbani peng

Kryeministri Edi Rama mbrojti në Kuvend marrëveshjen për menaxhimin e Parkut Kombëtar të Butrintit. Rama iu drejtua me tone të ashpra opozitës duke thënë se...


TË FUNDIT

Rastet e fundit pozitive me COVID vetëm në 3 qarqe

Gjatë ditës së fundit në Shqipëri janë identifikuar 17 raste pozitive me COVID-19 nga kryerja e 623 testimeve. Të gjitha rastet janë zbuluar vetëm në...

Të martën caktohet data për raundin e tretë për zgjedhjen e Presidentit

Konferenca e Kryetarëve pritet të mblidhet mesditën e së martë për të caktuar datën e mbajtjes së raundit të tretë për zgjedhjen e Presidentit...

Rama-opozitës: Do ta votojmë ligjin për Butrintin, s’mund ta mbani peng

Kryeministri Edi Rama mbrojti në Kuvend marrëveshjen për menaxhimin e Parkut Kombëtar të Butrintit. Rama iu drejtua me tone të ashpra opozitës duke thënë se...

Refugjatët ukrainas mund të shkëmbejnë paratë e tyre me euro në Gjermani

Refugjatët ukrainas në Gjermani do të jenë në gjendje të shkëmbejnë paranë e tyre, hryvnia ukrainase, në euro nga kjo e martë pa kurs...

Pasiguria dhe rritja e çmimeve të energjisë, BE pezullon rregullat e borxhit

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER