Ligue 1, Mbappe arrin kuotën e 100 golave, thyen rekordin 50-vjeçar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Futbollisti francez Kylian Mbappe u bë të dielën sulmuesi më i ri në moshë që arrin kuotën e 100 golave në kampionatin kombëtar League 1.

Me dy golat e realizuar për Paris Saint-Germain-in në fitoren 4-2 ndaj Lyon-it, Mbappe shkroi emrin e tij në historinë e futbollit francez, tashmë si një golashënues i madh.

Kështu Mbappe tejkalon rekordin e Herve Revelli, i cili në vitin 1969, duke luajtur për Saint Etienne i cili ishte 23 vjeç e 153 ditësh kur e arriti këtë rekord 100 golësh.

Mbappe, ka realizuar 84 gola me PSG dhe 16 me Monacon dhe të dielën ishte 22 vjeç e 91 ditësh.

Gjatë këtij sezoni ka realizuar 30 gola në 36 ndeshje, në të gjitha kompeticionet.

Talenti francez tregon sërish se ka një të ardhme të ndritur dhe jo më kot mbetet emri më i lakmuar i klubeve të mëdha si Real Madrid apo Barcelona.

Etiketimet

Rama: Kemi siguruar mbi 1 milion vaksina kundër COVID-19

Në aeroportin “Nënë Tereza” kanë mbërritur sot 11 700 vaksina kundër COVID-19 të kompanisë Pfizer. Kryeministri Edi Rama shprehet se bashkë me këto doza deri...

Belind Këlliçi në “Raw Politics”: PD-ja do të hapet ndaj figurave të reja

Muajt e verës i gjejnë demokratët në një analizë të thelluar brenda vetes për rezultatin e zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit. Deputeti i zgjedhur i Partisë...

Këlliçi: Basha s’garoi i vetëm, drejtuesit politikë dhe kandidatët aksionerë të rezultatit të 25 prillit

Partia Demokratike do të zhvillojë brenda strukturave të saj analizën për rezultatin e arritur në zgjedhjet e 25 prillit. Kandidati i fitues për deputet, Belind...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER