Gjykata italiane dënon mjekun për vdekjen e ish-kapitenit të Fiorentinës Davide Astori

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një gjykatë në Itali dënoi me një vit burg mjekun sportiv që kujdesej për skuadrën e Fiorentinës në periudhën kur kapiteni Davide Astori humbi jetën si pasojë e një arresti kardiak.

Giorgio Galanti ishte i vetmi i pandehur në çështjen e ngritur nga prokuroria italiane për rastin e 4 marsit 2018 që tronditi botën e futbollit.

Astori u nda nga jeta në moshën 31-vjeçare pak përpara një ndeshjeje të Serie-A kundër Udineses. Shokët e skuadrës e gjetën të pajetë në dhomën e hotelit. Sipas autopsisë ai u godit nga një aritmi teksa ishte në gjendje gjumi.

Doktori Galanti, asokohe drejtues i stafit mjekësor të spitalit Careggi në Firence, ishte personi i fundit që e kishte vizituar Astorin verën e vitit 2017 – shtatë muaj para vdekjes, – dhe i kishte dhënë atij dritën jeshile për të vijuar aktivitetet sportive.

Gjykata vendosi të hënën se Galanti ishte përgjegjës për shëndetin e lojtarëve dhe duhej ta kishte parandaluar vijimin e karrierës së Astorit përballë situatës shëndetësore që kishte. Për këtë atij iu dha një vit burg, që u kalua në dënim me kusht dhe paralelisht një gjobë prej 1 milionë euro si detyrim për t’i paguar familjes së Astorit.

Avokatët e Galantit kundërshtuan vendimin dhe thanë se çështja do të kalojë në apel. Avokati i tij, Sigfrido Fenyes tha se mjeku “ka bërë në mënyrë korrekte detyrën”.

Vdekja e Astorit tronditi botën e futbollit italian, teksa kapiteni i Fiorentinës ishte edhe lojtar i kombëtares.

Etiketimet

Rënie e theksuar e vdekjeve dhe infektimeve me COVID-19 pas vaksinimit, sipas studimit italian

Rastet e reja me COVID-19 tek të gjitha grup moshat kanë rënë me 80 për qind vetëm pesë javë pas dozës së parë të...

Rritet çmimi i karburanteve, nafta dhe benzina 5 lekë më shtrenjtë në tregun e pakicës

Në pikat e furnizimit me pakicë të karburanteve, këtë fundjavë është vënë re rritje të çmimit të naftës dhe benzinës. Nëse në fillim të javës...

Nuk ndalen sulmet në Gaza, goditen zyrat e mediave Associated Press dhe Al Jazeera

Nuk kanë të ndalur sulmet dhe kundërsulmet mes Izraelit dhe grupit Hamas, ku orë pas ore raportohet për jetë të humbura mes civilëve. Një ndërtesë...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER