‘Jo Botërorit çdo 2 vjet’, Lewandowski dhe Mbappe kundër propozimit të FIFA-s

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Dy yjet e futbollit, Robert Lewandowski dhe Kylian Mbappe kanë kundërshtuar idenë e propozuar më herët nga FIFA për mbajtjen e Kupës së Botës çdo dy vjet.

Nga Dubai, ku u shpall lojtari i vitit nga ndjekësit e rrjetit social TikTok dhe siguroi titullin “Diego Armando Maradona” për golat e shënuar, ylli i Bajernit të Mynihut deklaroi se në aspektin fizik të lojtarëve, ideja është e pamundur.

Sipas tij, mbajtja e eventit të shumëpritur çdo dy vjet do të zhgënjente pritshmëritë e fansave pasi performanca e lojtarëve do të rezultonte e dobët.

“Nuk jam dakord. Ne kemi shumë ndeshje në vit dhe periudha shumë të vështira për t’u përgatitur jo vetëm për një ndeshje të vetme, por për të gjithë sezonin. Nëse dëshiron të bësh diçka të veçantë, atëherë duhet të bësh një ndërprerje dhe kjo nuk ka të bëjë me pushimin 2-3-javor që ne kemi në verë, që për çdo dy vjet nuk mjafton. Gjithashtu duhet të mendosh për të ardhmen. Nëse do që ta bësh 1 herë në 2 vjet, atëherë duhet të presësh që niveli i lartë i lojtarëve të bjerë. Pra, është e pamundur për trupin dhe mentalitetin”, tha Robert Lwandowski, sulmues i Bajernit të Mynihut.

Ndërsa për Mbappe, i cili mori titullin e Lojtarit të Vitit për meshkuj, nëse do të bëhej një herë në 2 vjet, Kupa e Botës do të humbiste magjinë e saj.

“Mendimi im është se Kupa e Botës është diçka e veçantë, sepse luhet një herë në 4 vjet. Nëse dëshiron ta ruash atë veçanti, atëherë nuk mund ta bësh. Nëse bëhet çdo dy vjet Kupa e Botës do të kthehet në diçka normale dhe unë dua të them se ajo nuk është diçka e tillë. Është një gjë fantastike që mund ta luash njëherë në jetë dhe këtu jam dakord me Robertin”, tha Kylian Mbappe, sulmues i Paris Saint German.

Në ceremoninë e Global Soccer Awards, e mbajtur në kullën Burj Khalifa, Cristiano Ronaldo mori çmimin e goleadorit të të gjitha kohërave, ndërsa Italia atë të kombëtares së vitit.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e sezonit. Maji duket se...


TË FUNDIT

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e sezonit. Maji duket se...

Përditësimi i fundit i pjesëmarrjes në zgjedhjet e kryetarit të PD-së

Gazetari i Euronews Albania Ardit Hoxha raportoi nga qendra e votimit të ngritur në Partinë Demokratike ku prej orës 8:00 vijon normalisht votimi. Gjatë dy...

Rihapet opera e Kievit, 300 persona shijojnë performancën

Shtëpia kombëtare e Operës në Kiev është rihapur për herë të parë që pas nisjes së pushtimit rus më 24 shkurt. Teatri i kryeqytetit mirëpriti një audiencë të vogël për një program operistik...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER