Dëbimi i Novak Djokoviç, dështon përpjekja e qeverisë australiane për të shtyrë apelin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Një përpjekje e qeverisë australiane për të vonuar apelin e Novak Djokoviç kundër dëbimit është hedhur poshtë nga gjyqtari që po ndjek çështjen e tij.

Qeveria në Kanberra kishte kërkuar që seanca ndaj numrit një të tenisit në botë të shtyhej deri të mërkurën, por ajo do të mbahet ditën e hënë, sikurse ishte parashikuar.

Djokoviç iu mohua hyrja në Australi pasi mbërriti në Melbourn javën e kaluar për të mbrojtur titullin në Australian Open. Çështja e tij ka shkaktuar zemërim dhe ka pushtuar mediat në mbarë botën.

Sportisti serb, që disa herë është shprehur kundër vaksinimit ndaj Coronavirusit, ndodhet në një qendër për mbajtjen e emigrantëve, ndërsa avokatët e tij po përgatisin apelin kundër vendimit të qeverisë federale australiane për t’i anuluar vizën.

34-vjeçarit fillimisht i ishte ofruar një përjashtim nga kontrollet mjekësore për të luajtur në turneun prestigjioz Australian Open, një vendim ky që acaroi qytetarët australianë, të cilët kanë përjetuar disa nga masat më të ashpra kundër coronavirusit.

Të shtunën avokatët e Djokoviç i parashtruan gjykatës një dosje me 35 faqe, ku argumentonin se klienti i tyre e kishte përmbushur kriterin për t’u përjashtuar nga vaksinimi, pasi së fundmi e kishte kaluar Coronavirusin, gjë që konfirmohej në një test PCR të 16 dhjetorit.

Por qeveria australiane ka insistuar se, përjashtimi për kë ka kaluar infektimin vlen vetëm për qytetarët vendas.

LEXONI GJITHASHTU: 


1 COMMENT

  1. Cfare nuk thone avokatet e Djokos eshte qe ky pelivani ne date 16 dhe 17 dhjetor ka marre pjese ne aktivitete pa maske. Pra o ky ka qene i semure dhe i vetedijshem ja ka ngjitur te tjereve ose testi eshte i manipuluar. Ne te dyja rastet eshte fajtor.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Breshkat e ujit në Tunizi lirohen, por me një përgjues në trup

Tre breshka uji të shpëtuara u lëshuan në Mesdhe jashtë Tunizisë të dielën, njëra me një fener gjurmues të ngjitur në guaskën e saj...

Sali Berisha rizgjidhet në krye të PD-së

Pas 9 vitesh Sali Berisha u rizgjodh në krye të Partisë Demokratike. “Sot demokratët me votën e tyre dëshmuan se partia tashmë u përket atyre,”...

Një stuhi godet Ontarion, të paktën dy viktima

Një stuhi gati me fuqinë e një tornadoje goditi Ontarion të shtunën duke vrarë të paktën dy persona dhe duke lënë pa energji elektrike...


TË FUNDIT

Breshkat e ujit në Tunizi lirohen, por me një përgjues në trup

Tre breshka uji të shpëtuara u lëshuan në Mesdhe jashtë Tunizisë të dielën, njëra me një fener gjurmues të ngjitur në guaskën e saj...

Sali Berisha rizgjidhet në krye të PD-së

Pas 9 vitesh Sali Berisha u rizgjodh në krye të Partisë Demokratike. “Sot demokratët me votën e tyre dëshmuan se partia tashmë u përket atyre,”...

Një stuhi godet Ontarion, të paktën dy viktima

Një stuhi gati me fuqinë e një tornadoje goditi Ontarion të shtunën duke vrarë të paktën dy persona dhe duke lënë pa energji elektrike...

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER