City fiton më shumë para se United për herë të parë në histori

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Manchester City dhe Manchester United rivalizojnë me njëra-tjetrën dhe jashtë fushës së blertë.

City fitoi Premier League sezonin e fundit me 12 pikë diferencë nga United, duke siguruar titullin e pestë. Në Evropë, u mundën në finale nga Chelsea.

Këto arritjen kanë bërë që City të fitoi sezonin e kaluar rreth 644 milionë euro, 17% më shumë se në sezonin 2019/20.

Kurse Manchester United ka arritur të grumbulloi 557 milionë euro, 87 milionë më pak se sa rivalët, Manchester City.

United ka qenë prej vitesh ekipi që fiton më shumë të ardhura, por vitet e fundit fitimet kanë pasur rënie për shkak të rezultateve të dobëta që kanë arritur në fushë.

Manchester City u ble në shtator 2008 nga Sheikh Mansour. Me strukturën e krijuar gjatë 14 viteve, City ka parakaluar United jo vetëm në fushë por edhe në pjesën financiare.

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...


TË FUNDIT

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e sezonit. Maji duket se...

Përditësimi i fundit i pjesëmarrjes në zgjedhjet e kryetarit të PD-së

Gazetari i Euronews Albania Ardit Hoxha raportoi nga qendra e votimit të ngritur në Partinë Demokratike ku prej orës 8:00 vijon normalisht votimi. Gjatë dy...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER