Novak Djokoviç largohet nga Australia

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Gjykata Australiane ka lënë në fuqi vendimin për anulimin e vizës së tenistit Novak Djokoviç.

Vendimi i fundit i drejtësisë i heq të drejtën tenistit të njohur për të marrë pjesë në turneun “Australian Open” në Melburn.

Ndeshja e parë ishte programuar të zhvillohej të hënën. Vendimi i apelit detyron tenistin e njohur botëror të largohet nga Australia.

Gjykatat australiane argumentoi se 34-vjeçari bënte kërcënim për shëndetin publik. Gjatë seancës, para një paneli me tre gjyqtarë, Djokoviç tha se argumentet e qeverisë australiane ishin “pa logjikë”.

Prej datës 6 janar tenisti serb ka qëndruar në një hotel në Melburn ku mbahen emigrantët e ndaluar dhe personat që nuk kanë respektuar rregullat kundër COVID-19.

Autoritetet kufitare deklaruan se tenisti nuk ishte vaksinuar kundër coronavirusit dhe nuk duhet t’u shmangej rregullave kundër sëmundjes.

Në Australi sjellja e Djokoviç shkaktoi zemërim në publiku, pasi ky vend ka rregulla strikte për vaksinimin dhe kundër pandemisë.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...


TË FUNDIT

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e sezonit. Maji duket se...

Përditësimi i fundit i pjesëmarrjes në zgjedhjet e kryetarit të PD-së

Gazetari i Euronews Albania Ardit Hoxha raportoi nga qendra e votimit të ngritur në Partinë Demokratike ku prej orës 8:00 vijon normalisht votimi. Gjatë dy...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER