Kryesor 1

10 të vdekur e 44 të plagosur nga aksidenti i një autobusi të Kosovës në Kroaci

Dhjetë persona humbën jetën dhe 44 të tjerë u lënduan nga aksidenti i një autobusi me targa të Kosovës që udhëtonte...

Policia kap pas 10 vitesh arrati vrasësin e dyfishtë në Malësi të Madhe

Policia ka mundur të kapë pas rreth dhjetë vitesh arrati një të dënuar për vrasje të dyfishtë në Malësinë e Madhe....

Korrupsionin në shëndetësi s’e kemi zgjidhur dot, thotë ish-ministri Beqaj

Ish-ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj deklaron se fenomeni i korrupsionit në sistemin e shëndetësisë mbetet një problem. Gjatë intervistës me gazetaren e...

Për herë të tretë kapet kokainë në ngarkesat e ‘Alba Exotic Fruit’, SPAK pjesë e hetimeve

Është hera e tretë që në kontejnerët me banane të kompanisë  ‘Alba Exotic Fruit’ gjenden sasi me kokainë. Pas ngarkesës prej 11.6...

Varianti Delta mbizotërues në pjesën më të madhe të Evropës, njofton OBSH

Varianti Delta i coronavirusit është mbizotërues në pjesën më të madhe të Evropës, njoftoi Organizata Botërore e Shëndetësisë. "Varianti shqetësues SARS-COV-2 Delta,...

Kapen 6 kg kokainë në Durrës; përsëri ngarkesë nga “Alba Exotic Fruit”

Policia ka sekuestruar një sasi prej 6.5 kg kokainë në Portin e Durrësit, e cila është gjetur e fshehur në kontejnerë...

Qeveria pajton firmën Dechert për borxhin 500 mln euro

Qeveria ka përzgjedhur firmën që do të sigurojë shërbimin e konsulencës ligjore për emetimin e Eurobond-it të pestë. Ministria e Financave...

Agjencia e Blerjeve të Përqendruara 200 milionë lekë dëm buxhetit të shtetit

Agjencia e Blerjeve të Përqendruara (ABP) i shkaktoi buxhetit të shtetit 200 milionë lekë dëm ekonomik duke zbatuar dy urdhëra të...

Vazhdimësia e Reformës në Drejtësi, Soreca: Do të vëzhgojmë me kujdes angazhimin e parlamentit të ri

“Zbatimi i reformës në drejtësi përfaqëson një epokë të re në sundimin e ligjit në Shqipëri. Është një nga hapat më...

Milo: Komunistët prishën Marrëveshjen e Mukjes nga presioni i jugosllavëve për Shqipërinë Etnike

Historianët Paskal Milo dhe Nevila Nikaj e shohin të domosdoshme rishikimin e historisë për shkak se në disa çështje janë mbajtur...

Paskal Milo: “Historinë e shqiptarëve” nuk do ta shkruajë Skënder Gjinushi, por historianët

Roli i Skënder Gjinushit si kryetar i Akademisë së Shkencave është paragjykuar për shkak të përfshirjes së tij në politikë. Një...

Agjencia e Tenderëve me punonjës pa eksperiencë në administratë, mëson Euronews Albania

Në krye të Agjencisë së Blerjeve të Përqendruara, që tenderon miliarda lekë në vit, është komanduar Nertina Mihali. Burime nga Ministria e...

4 të arrestuar dhe 8 të tjerë në kërkim për 4 milionë euro mashtrime me pagesat online

Autoritetet shqiptare njoftuan sot për kapjen e një grupi të organizuar që kishte ngritur një skemë mashtrimi me pagesat elektronike duke...

Aktivistja Elsa Ballauri i cilëson shqetësuese të dhënat për dhunën ndaj grave në Shqipëri

Të dhënat për dhunën ndaj grave në Shqipëri janë shqetësuese dhe kërkojnë medoemos strategji dhe mekanizma konkretë për mbrojtjen dhe përmirësimin...

Punonjësit e agjencisë në Ministrinë e Brendshme tenderojnë miliona euro pa qenë nëpunës civilë

Në 14 shkurt të 2018-s Këshilli i Ministrave vendosi krijimin, organizimin dhe funksionimin e Agjencisë së Blerjeve të Përqendruara, e cila...

Gjysma e grave në Shqipëri janë dhunuar të paktën një herë në jetë

Një anketë e Institutit të Statistikave thotë se rreth 53% e grave janë dhunuar të paktën një herë në jetë. Studimi tregon të dhëna alarmante sipas të...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER