VENDI

Rama pranon kërkesën e PD për ngritjen e Komisionit të Posaçëm për Reformën Zgjedhore

Kryeministri Edi Rama ka pranuar kërkesën e Partisë Demokratike për ngritjen e Komisionit të Posaçëm për Reformën Zgjedhore. Burime bëjnë me dije se gjatë takimit...

OSHEE humb 73 milionë euro, sektori rrezikon financat publike dhe ekonominë

73 milionë euro do të humbë OSHEE këtë vit. Ky është vlerësimi që ka bërë qeveria në raportin për buxhetin e vitit të ardhshëm. Por,...

Korsitë e biçikletave kanë shtuar trafikun në vend të pedalimit në Tiranë

Prej 2015 rrugëve të Tiranës u janë shtuar koristë e biçikletave, duke ngushtuar rrugët për të nxitur pedalimin dhe dekurajuar automjetet. Qëllimi nuk u arrit. Kryeqyteti jeton me...

5 të vdekur dhe 672 raste të reja me COVID-19

Pesë persona kanë humbur jetën nga COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit, ndërsa janë shënuar edhe 672 raste të reja me virusin. Numri i rasteve...

Mjekja në Gjermani: Vaksina anti-COVID nuk shkakton sterilitet, e provuar nga studime

Vaksinat kundër COVID-19 nuk shkaktojnë probleme me fertilitetin, sipas studimeve shkencore që janë kryer në këtë fushë. Kështu u shpreh në një lidhje të...

TË TJERA

Dhuna ndaj grave, dyfishohen kërkesat për urdhër mbrojtje dhe rriten denoncimet në Vlorë

Shifrat e dhunës ndaj grave janë alarmante në qarkun e Vlorës. Referuar të dhënave nga denoncimet në polici dhe rastet e trajtuara në gjykatë...

Lokali në Tiranë që integron në punë të rinjtë me sindromën Down

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj personave me sindromën Down. Në rrugicat e kryeqytetit është një ambient, ku çdo ditë në fokus janë këta...

Rezultati i teknologjisë në zgjedhje, KQZ: 25 prilli shënoi procese të suksesshme

30 milionë euro i kushtoi Shqipërisë futja e teknologjisë në zgjedhjet e 25 Prillit. Sa nga kjo teknologji do të përdoret në zgjedhjet vendore,...

7 koncesione të reja në 2022, 1.5 mld euro vetëm për rrugën Milot-Fier 

1.5 miliardë euro do të kushtojë ndërtimi i rrugës Milot-Fier. Ky është një ndër projektet më kushtueshëm, i cili do të jepet me koncesion...

7500 kontrolle për energjinë elektrike, zbulohen 170 raste vjedhjeje

Operatori i Sistemit të Shpërndarjes në bashkëpunim me Policinë e Shtetit, thotë zyrtarisht për Euronews Albania se gjatë 1 jave kanë ushtruar 7486 kontrolle...

Qeveria fokusohet në rindërtimin e zonave të prekura nga tërmeti

Qeveria e Shqipërisë ka marrë vendime të reja këtë javë, ku në fokus janë rindërtimi i zonave të prekura nga dëmet e shkaktuara nga...

Ekskluzive/ Emrat e rinj të shefave të komisariateve në Tiranë

Euronews Albania mëson emërimet e reja të shefave të Komisariateve në Tiranë. Emrat e rinj të shefave të Komisariateve: Oliger Torba nga shef Komisariati nr,...

PS dhe PD nuk gjejnë gjuhë të përbashkët në Komisionin Hetimor

Socialistët dhe demokratët nuk gjejnë gjuhë të përbashkët në Komisionin Hetimor për zgjedhjet e 25 prillit. Edhe në mbledhjen e tretë, anëtarët debatuan për rendin e ditës, ku...

Presidenti i jep pëlqimin Kuvendit për daljen e Shqipërisë në tregun e Eurobondit

Presidenti Ilir Meta i jep Kuvendit pëlqimin me disa rezerva për hyrjen menjëherë në fuqi të ligjit për daljen e Shqipërisë në tregun e...

PD kërkon ngritje të Komisionit të Posaçëm për Reformën Zgjedhore

Partia Demokratike ka depozituar sot në Kuvend kërkesën për ngritjen e Komisionit të Posaçëm për Reformën Zgjedhore. Në kërkesën e firmosur nga 10 deputetë thuhet se...

Për vetingun në politikë të kërkohet opinioni i Venecias, sugjeron Komiteti Shqiptar i Helsinkit

Ndryshimet kushtetuese të kërkuara nga PD dhe PS është e nevojshme t'i nënshtrohen diskutimeve dhe debateve gjithëpërfshirëse. Kështu deklaron Komiteti Shqiptar i Helsinkit (KSHH), i cili sugjeron se për...

Prokuroria Krujë nis hetimet për helmimin e 500 banorëve

Prokuroria e Krujës ka nisur hetimet për helmimin e 500 banorëve, të cilët kanë marrë mjekim në spital. Organi i akuzës njofton se hetimet kanë...

8 muaj burg 3 punonjëseve të spitalit të Elbasanit për shkelje barazie në tendera

SPAK kërkoi 8 muaj burgim dhe më pas pezullimin dhe dënimin me kusht për dy vjet për tre punonjëse në spitalin e Elbasanit. Anila Ballhysa,...

Basha mbledh krerët e degëve, diskutohet përçarja brenda PD

Lulzim Basha ka mbledhur kryetarët e degëve të Partisë Demokratike në rrethe për të diskutuar mbi reformën territoriale dhe atë zgjedhore. Euronews Albania ka mësuar...

Aksident me pasojë vdekje në Lezhë

Në aksin rrugor Lezhë-Milot ka ndodhur një aksident me pasojë vdekje rreth orës 20:15 të së martës. Ngjarja ka ndodhur në vendin e quajtur "Kryqëzimi...

Mbërrijnë 117 mijë doza Pfizer në Shqipëri

Në Shqipëri mbërritën 117 mijë doza të vaksinës Pfizer të martën. Lajmi u bë me dije nga kryeministri Edi Rama i cili në faqen e...

Italia shtrëngon masat e udhëtimit, pasagjerët në Rinas të papërgatitur

Shumë prej pasagjerëve që po udhëtojnë drejt Italisë u detyruan sot të kryejnë testin e shpejtë në aeroportin e Rinasit, për shkak se dje...

650 të infektuar me COVID, 8 viktima në Shqipëri

Nga 3559 testime në 24 orë 650 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me COVID-19. 8 qytetarë kanë humbur jetën duke e çuar numrin e viktimave nga...

Berisha në Kavajë: Gjykatësi i Parisit ka pranuar padinë ndaj Blinken

Ish-kryeministri Sali Berisha po realizon sot takime me demokratët në qytetin e Kavajës, në kuadër të "Foltores", një nismë që zuri fill me përjashtimin...

Eksperti për projekt-buxhetin 2022: Qytetarët në plan të fundit, faturat e koncesioneve të larta

Buxheti për vitin 2022 në vend do të jetë 5.2 mld dollarë, ndërsa shpenzimet do të rriten në 6.2 mld dollarë. Me këto shifra,...

Transporti ende pa zgjidhje, e paqartë ndarja e fondit të bashkisë

Situata e transportit me urbanët në Tiranë nuk është zgjidhur ende. Pikat e dakordësuara me kryetarin e bashkisë, më shumë se zgjidhje kanë sjellë...

Vjedhin energji elektrike për mbijetesë, shumica përdorues familjarë

Më shumë se 8 persona vihen nën hetim nga prokuroria çdo ditë, si pjesë e aksionit kundër vjedhjes së energjisë të filluar dy javë...

Të paktën 370 persona të helmuar në Krujë, shkak kontaminimi i ujit

Të paktën 370 qytetarë, nga të cilët 70 të mitur janë paraqitur me simptoma helmimi në urgjencën e spitalit Klinik të Krujës "Stefan Gjoni"...

Mbi 44 mijë euro në gomën rezervë, 41-vjeçari nga Berati s’i shpëton policisë

Policia Kufitare e Kakavijës ka nisur hetim për një 41-vjeçar nga Berati pasi iu gjet një shumë e konsiderueshme parash në automjet. A.N., banues në...

TË FUNDIT

Kina e interesuar të shtojë investimet në Evropë

Ministri i Jashtëm i Kinës, Wang Yi i pranishëm në portin më të madh të Greqisë u shpreh se Pekini dëshironte të promovonte më...

Irani pajtohet për rifillimin e bisedimeve bërthamore

Irani ka pranuar të rikthehet në bisedimet për armët bërthamore para fundit të muajit nëntorit, tha kryenegociatori iranian Ali Bagheri Kani të mërkurën. Këto negociata...

Ambasadori çek thirrje për bashkëpunim urgjent mes partive

Bashkëpunimi mes partive në Shqipëri është thelbësor për rrugën drejt BE-së, sipas ambasadorit çek në Shqipëri Jaroslav Ludva. Duke qenë se detyrat kryesore si nga...

Do ju ndihmojmë me integrimin, thotë ambasadori çek

Jemi gati të ndihmojmë Shqipërinë drejt integrimit sapo të marrim presidencën e Këshillit të BE-së, u shpreh ambasadori i Çekisë në Tiranë, Jaroslav Ludva...

Fëmijët nga 0-5 vjeç më të rrezikuar nga helmimi i plumbit, thotë mjeku Alimehmeti

Fëmijët e moshës nga 0-5 vjeç janë shumë të rriskuar për t’u helmuar nga plumbi, thotë mjeku Ilir Alimehmeti. Në studion e “Mirëmëngjes” ai tha...

Kukulla e ‘Squid Game’ në një park në Korenë e Jugut, tërheq vizitorë të shumtë

Fansat e serialit “Squid Game” po i drejtohen një parku në Korenë e Jugut për të parë kukullën e serialit në përmasa reale. Kukulla e...

MË TË SHIKUARAT

Eksperti i ekonomisë: Skema ekonomike, një reformë e dështuar

“Nuk ka ende asnjë të dhënë sesi nxirret një familje nga skema ekonomike”. Kështu u shpreh në emisionin “Mirëmëngjes” eksperti i ekonomisë, Kastriot Sulka,...

Hetim transfertave në Serie A, klubet dyshohen për abuzim me çmimet e lojtarëve

Prokuroria në Itali ka hapur një hetim mbi transfertat e lojtarëve të Serie A. Lajmin e ka bërë të ditur agjencia e lajmeve “Reuters”,...

Amsterdami teston varkat-robot, projekti për të lehtësuar transportin dhe për të pastruar qytetin

Shumë shpejt turistët në Amsterdam do të shohin një mjet lundrues, me përmasat e një makine të vogël, që vetëdrejtohet dhe që kalon në...

‘BDI do fitojë Gostivarin dhe Tetovën’, sipas Agim Nuhiut

Agim Nuhiu, anëtar i shtabit zgjedhor elektoral i Bashkimit Demokratik për Integrim dhe zv.ministër i Drejtësisë thotë se BDI në raundin e parë të...

Alfred Lela: Simbolika e Berishës është që ai mbledh anëtarësinë, ndërsa Basha mban vulën

Nëse Lulzim Basha shfrytëzon mundësinë për të ndërhyrë në statutin Partisë Demokratike, në mënyrë që të pengojë anëtarësinë e partisë për të ndjekur Sali...

Bejko: Berisha do të marrë PD me çdo mënyrë, do ta thërras “Kolonel”

Anëtari i Këshilli Kombëtar të PD-së, Roland Bejko thotë se ish-kryeministri Sali Berisha kërkon të marrë me çdo mënyrë drejtimin e partisë. “Ai kërkon që...

Arben Ristani: Basha nuk e pengon dot vullnetin e Kuvendit Kombëtar të PD

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Arben Ristani tha gjatë emisionit 'Now' në Euronews Albania se kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha nuk ka kompetencë të...

Kërcënohet kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është kërcënuar, ndaj është rritur edhe niveli i sigurisë ndaj tij. Kështu ka bërë të ditur për KosovaPress, zëdhënësi i...

Baton Haxhiu: Gjykata Speciale është ndërtuar vetëm për Hashim Thaçin

Analistët Baton Haxhiu dhe Andi Bushati kanë diskutuar në emisionin “Shock” vendimin e Gjykatës së Hagës për të lënë në burg ish-Presidentin e Kosovës,...

Konflikti Basha-Berisha, Bushati: Rama aktiv në përçarjen e opozitës, përkrah Bashën si më të dobët

Edi Rama po ndihmon në përçarjen e Partisë Demokratike, tha në emision “Shock” Andi Bushati. Sipas analistit, Lulzim Basha i është bashkuar “përçarjes” që synon...

EMISIONI ILVA NOW

Linda Rama rrëfen hapat e karrierës së saj përballë gazetares Ilva Tare

Në një intervistë ekskluzive për gazetaren, Ilva Tare, aktivistja dhe gruaja e angazhuar, Linda Rama rrëfeu mbi karrierën e saj sfiduese, mënyrën si e...

Kultura dhe dialogu politik në Shqipëri, sipas optikës së Linda Ramës

Aktivistja Linda Rama në një rrëfim ekskluziv për “Ilva Now” në Euronews Albania analizoi etapat në të cilat ka kaluar dialogu politik në Shqipëri,...

“Jemi akoma me plagë të hapur”, Linda Rama përlotet ndërsa rrëfen për humbjen e Aneta Ramës

E ftuar në emisionin “Ilva Now”, aktivistja e shoqërisë civile dhe intelektualja e angazhuar, znj. Linda Rama foli ndër të tjera edhe për marrëdhënien...

“Nuk i festojmë fitoret”, këshilla e Linda Ramës për mandatin e tretë të PS-së

Aktivistja e njohur Linda Rama dhe njëherësh bashkëshortja e kryeministrit të vendit në studion e “Ilva Now” komentoi si e përjetoi fitoren e mandatit...

Linda Rama: Gratë në politikë duhet të kapërcejnë meritat personale për t’u ngritur në nivelin e misionit

Aktivistja e të drejtave të njeriut, njëherazi dhe bashkëshortja e kryeministrit Edi Rama, znj. Linda Rama tha në “Ilva Now” se gratë përfaqësuese të...

Linda Rama shpjegon ‘privilegjet’ kryeministrore nga të cilat ka hequr dorë nga dita e parë

Linda Rama, në një intervistë për gazetaren Ilva Tare tregoi se që nga dita e parë e bashkëshortit Edi Rama në krye të qeverisë...

Nga sulmet politike tek thellimi në karrierë, Linda Rama tregon pse ka zgjedhur të qëmtojë mesazhet e saj publike

Linda Rama, aktivistja dhe intelektualja e angazhuar, e cila prej 11 vitesh qëndron krah kryeministrit Edi Rama shpalosi përballë gazetares Ilva Tare në Euronews...

MË SHUMË NGA VENDI

Urat në Shkodër rrezikohen nga përmbytjet e përvitshme

Urat në Shkodër rrezikohen nga përmbytjet që ndodhin në këtë qytet çdo dimër. Reshjet e shumta të shiut por dhe prurjet e shumta në...

Gjykata e Lartë rrëzon rekursin e ish-anëtarit të KPA për pezullim të dënimit

Gjykata e Lartë ka rrëzuar rekursin e Luan Dacit për pezullimin e vendimit të dënimit të tij nga Gjykata e Apelit të Posaçëm. Pas...

Rritet fatura e koncesioneve; 13.8 mld lekë për Rrugën e Arbrit, skanimin e kontratat në shëndetësi

Taksapaguesit shqiptarë do të paguajnë afro 14 miliardë lekë për kontratat e Partneritetit Publik-Privat gjatë vitit të ardhshëm, ose 1.4 miliardë lekë më shumë se...

SHBA-BE kërkojnë të hetohen dhe të ndiqen penalisht krimet zgjedhore

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian kërkojnë nga autoritetet në Shqipëri të hetojnë parregullsitë dhe të ndjekin penalisht krimet zgjedhore. Në një njoftim...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER