Parlamenti gjerman voton pro hapjes me kushte të negociatave me Shqipërinë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Parlamenti gjerman “Bundestag” miratoi mbrëmjen e së enjtes, pas një debati gati njëorësh, propozimin e ardhur nga partitë e koalicionit qeverisës, CDU-CSU dhe SPD, mbi çeljen e negociatave të anëtarësimit në Bashkimin Evropian të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, sipas rekomandimit të Komisionit Evropian.


Nëse për Maqedoninë e Veriut ishte diçka formale vota “pro”, me 465 deputetë gjermanë që ishin në favor, 122 kundër dhe 16 abstenuan, për çeljen e negociatave pa kushte, për Shqipërinë votimi ishte sërish pozitiv, por në shifra më pak bindëse. Pas votimit u mësua se 395 deputetë të Bundestagut gjerman votuan pro, 188 kundër dhe 16 abstenuan për çeljen me kushte të negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE.

Në parlamentin gjerman u refuzuan amendimet e propozimit të CDU-CSU dhe SPD-së të sjella nga grupet parlamentare të “të gjelbërve” dhe “FDP”-së, ndërsa “E majta” gjermane abstenoi ndaj propozimeve të reja që kërkonin çeljen e negociatave vetëm pasi të shënohej progres në kushtet e caktuara ndaj vendit tonë.

Tashmë mbetet që vota pro e Gjermanisë të konkretizohet, edhe në mbledhjen e Këshillit të Bashkimit Evropian që do të zhvillojë punimet në datat 17-18 tetor.

Kushtet e vendosura ndaj Shqipërisë janë të ndara në dy grupe, ato parësoret që kanë të bëjnë me ngritjen e Gjykatës Kushtetuese, Gjykatës së Lartë dhe miratimin e Reformës Zgjedhore, të cilat duhen realizuar përpara konferencës së parë ndërqeveritare pas çeljes së negociatave, ndërsa grupi i dytë i kushteve duhet realizuar përpara hapjes së kapitujve të parë të negociatave, ato 23 dhe 24.

Në këtë grup bëjnë pjesë implementimi i Reformës Zgjedhore, gjykimi mbi ligjshmërinë e zgjedhjeve lokale të 30 qershorit, procedimin penal të gjykatësve dhe prokurorëve të shkarkuar nga vettingu, por edhe të personave të dyshuar për ndikim në shitblerjen e votave, si dhe progresi në luftën ndaj korrupsionit dhe krimit të organizuar, apo reforma në administratën publike.

Vota pro hapjes së negociatave nga Bundestagu mirëpritet nga Hahn dhe Meta

CDU-CSU: “Po” me kushte, çeljes së negociatave për Shqipërinë


Etiketimet

BE pezullon rregullat e borxhit për shkak të pasigurisë ekonomike

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi se aktualisht bota...

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...


TË FUNDIT

BE pezullon rregullat e borxhit për shkak të pasigurisë ekonomike

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi se aktualisht bota...

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...

Zbulohet laborator me mbi 10 mijë bimë kanabis në veri të Kosovës

Policia e Kosovës gjatë një aksioni për goditjen e kontrabandës në veri të vendit, ka zbuluar një laborator për kultivimin e kanabisit. Ministri i Punëve...

Rastet e fundit pozitive me COVID vetëm në 3 qarqe

Gjatë ditës së fundit në Shqipëri janë identifikuar 17 raste pozitive me COVID-19 nga kryerja e 623 testimeve. Të gjitha rastet janë zbuluar vetëm në...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER