Merkel shpreh sërish mbështetjen e saj për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut drejt BE-së

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Kancelarja gjermane, Angela Merkel shpreh edhe njëherë mbështetjen e saj për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për hapjen e bisedimeve me BE-në. 


Ajo tha se e ardhmja e vendeve të Ballkanit Perëndimor është drejt Evropës. Gjatë fjalimit të mbajtur në Parlamentin gjerman kancelarja përmendi domosdoshmërinë e hapjes së bisedimeve për anëtarësim me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

“E mbështes idenë e rishqyrtimit të diskutimit për procedurat e reja për anëtarësimin në Bashkimin Evropian. Mbi të gjitha duhet tu themi vendeve në Ballkanin perëdimor se e kanë të ardhmen të besueshme drejt Evropës, prandaj duhet të fillojmë bisedimet e premtuara. Nuk po them që t’i përfundojmë ato menjëherë por është fjala për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, pëndryshe do ti humbasim këto vende dhe kjo do të ishte në disavantazhin tonë”,  u shpreh kancelarja gjermane në parlament.

Veç kësaj Merkel foli dhe për rëndësinë e ruajtes së Aleancës Veri-Atlantike të NATO-s pak ditë pasi presidenti Emmanuel Macron tha se NATO po përjeton një “vdekje klinike”.

“Ruajtja e NATO-s sot është në favorin tonë më shume seç ishte gjatë Luftës së Ftohtë, ose të paktën është po aq e rëndësishme sa ishte gjatë Luftës së Ftohtë, sikundër tha edhe ministri i jashtëm. Për momentin, Evropa nuk mund ta mbrojë veten e vetmuar. Jemi të varur nga Aleanca Veri-Atlantike, prandaj është e drejtë të punohet për këtë aleancë dhe të marrim më shumë përgjegjësi”

Kancelarja gjermane falenderoi gjithashtu amerikanët për kontributin e dhënë për aleancën edhe pse presidenti Trump e ka kritikuar atë.  


Etiketimet

Të martën caktohet data për raundin e tretë për zgjedhjen e Presidentit

Konferenca e Kryetarëve pritet të mblidhet mesditën e së martë për të caktuar datën e mbajtjes së raundit të tretë për zgjedhjen e Presidentit...

Rama-opozitës: Do ta votojmë ligjin për Butrintin, s’mund ta mbani peng

Kryeministri Edi Rama mbrojti në Kuvend marrëveshjen për menaxhimin e Parkut Kombëtar të Butrintit. Rama iu drejtua me tone të ashpra opozitës duke thënë se...

Refugjatët ukrainas mund të shkëmbejnë paratë e tyre me euro në Gjermani

Refugjatët ukrainas në Gjermani do të jenë në gjendje të shkëmbejnë paranë e tyre, hryvnia ukrainase, në euro nga kjo e martë pa kurs...


TË FUNDIT

Të martën caktohet data për raundin e tretë për zgjedhjen e Presidentit

Konferenca e Kryetarëve pritet të mblidhet mesditën e së martë për të caktuar datën e mbajtjes së raundit të tretë për zgjedhjen e Presidentit...

Rama-opozitës: Do ta votojmë ligjin për Butrintin, s’mund ta mbani peng

Kryeministri Edi Rama mbrojti në Kuvend marrëveshjen për menaxhimin e Parkut Kombëtar të Butrintit. Rama iu drejtua me tone të ashpra opozitës duke thënë se...

Refugjatët ukrainas mund të shkëmbejnë paratë e tyre me euro në Gjermani

Refugjatët ukrainas në Gjermani do të jenë në gjendje të shkëmbejnë paranë e tyre, hryvnia ukrainase, në euro nga kjo e martë pa kurs...

Pasiguria dhe rritja e çmimeve të energjisë, BE pezullon rregullat e borxhit

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...

Ekskluzive| ‘Deti’, Shqipëria zgjedh ‘anglezët’ përballë Greqisë në Hagë

Shqipëria ka kontraktuar një kompani britanike për t’u përfaqësuar në Hagë përballë Greqisë lidhur me çështjen e kufirit detar. Kështu tha Artur Meçollari, ish-anëtar i...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER