Targat e makinave, shtohen elementet e sigurisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sa herë ka atentate të bujshme mësohet se targat e makinave të përdorura nga vrasësit janë false apo përdoren makina të vjedhura.

Një përpjekje për të shtuar sigurinë me elemente bashkëkohore është ndërmarrë nga drejtoria e shërbimit të transportit rrugor.

Targat e reja janë të standardeve të Bashkimit Evropian dhe kanë prioritet sigurinë publike. Ato janë të pafalsifikueshme, të patjetërsueshme dhe me numrin më të lartë të elementeve të sigurisë.

Targat kanë plot 15 elementë të shtuar sigurie, përfshirë barkodin dhe hologramë të personalizuar.

Targat e reja nuk nxjerrin nga qarkullimi ato aktuale dhe aplikohen për regjistrimet e reja pa rritur tarifat. Por vitet e fundit me targa të vjedhura ose falsifikuara janë kryer krime.

Për këtë ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj është shprehur publikisht se përbën një shqetësim për policinë, ndaj po shikohet mundësia të bëhen targa teknologjike me çip që nuk hiqen dot.

Sipas Lleshajt, për të parandaluar përdorimin e targave të vjedhura do të pilotohet kjo ide. Një nga ngjarjet rënda të kohëve të fundit ku u përdor një targë e vjedhur, ishte në rastin e atentatit ndaj prokurorit të Durrësit, Arjan Ndoi.

Etiketimet

Tensione mes Francës dhe Britanisë për emigrantët, zgjidhja e problemit ende larg

Në kampin ku kanë qëndruar 27 personat që pak ditë më parë u mbytën në kanalin e La Manshit janë të vështira. Që prej 2018-s,...

LSDM pa “Alternativë”, ende pa pakt me partinë shqiptare për koalicion

Në mbledhjen e Kryesisë Qendrore, partia opozitare shqiptare në Maqedoninë e Veriut "Alternativa" ka autorizuar kryetarin Afrim Gashi që të vazhdojë bisedimet për t’u...

8 viktima nga COVID-19, mbi 400 raste të reja në 24 orë

Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri ka pasur 8 humbje jete dhe mbi 400 raste të reja me COVID-19. Viktimat janë dy qytetarë nga...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER