Kreu i OSBE-së në Tiranë kërkon që politikanët t’i nështrohen procesit të “Vettingut”

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kreu i Prezencës së OSBE-së në Tiranë, Bernd Borchardt, mendon se do ishte një hap pozitiv kalimi i kandidatëve që garojnë në zgjedhje përmes një procesi vetting-u.

Në një aktivitet organizuar në Tiranë nga ODIHR, ambasadori Borchardt theskoi se OSBE ka rekomanduar ndjekjen penale të shkelësve të ligjit, një zotim të sinqertë të partive politike për të luftuar shitblerjen e votës, si edhe që politikanët të refuzojnë publikisht mbështetjen financiare nga individët me të shkuar kriminale.

Procesi i vettingut ka filluar me sistemin e drejtësisë, ndërsa në “sitë” kanë kaluar një numër i madh prokurorësh e gjyqtarësh dhe shumë prej tyre e kanë humbur të drejtën për të vijuar veprimtarinë në fushën e drejtësisë.

Ky proces kontrolli dhe verifikimi në disa kritere po aplikohet intensivisht edhe në strukturat policore.


Etiketimet

‘Kam bërë burg për ty’, Basha pritet me parulla e vezë nga të rinjtë e FRPD

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha është pritur me protesta jashtë ambientit ku do të zhvillonte një bashkëbisedim me gratë demokrate. Një grup grash e...

Aksidentohet në Bullgari autobusi nga Kosova

Mëngjesin e sotëm, një autobus me 29 pasagjerë nga Kosova është aksidentuar me një kamion në Kyustendil të Bullgarisë. 9 prej pasagjerëve janë fëmijë. Në...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER