Tërmeti step kredimarrjen për shtëpi, kërkesat e qytetarëve vijnë në ulje

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Edhe ata që kanë dashur ti drejtohen bankës për të marrë një kredi për shtëpi, janë stepur pas 26 nëntorit për shkak të parregullsive në ndërtime që dolën në sipërfaqe pas tërmetit.

 Kjo është arsyeja kryesore që kanë rënë kërkesat për kredi për shtëpi sipas Bankës së Shqipërisë.

 Por individët nuk kanë preferuar në fakt të marrin as kredi për konsum thuhet në raportin e Vrojtimit të Aktivitetit Kreditues të BSH-së.

 Kërkesa për këtë lloj kredie ka rënë. Rënia e kërkesës për kredi në tremujorin e fundit të vitit, shpjegohet nga bankat, u nxit nga përdorimi më i lartë i burimeve të brendshme të financimit, shtimi i kredive nga institucionet e tjera financiare jobanka dhe nga zhvillimet aktuale.


Etiketimet

Kompanitë ajrore paralajmërojnë probleme me fluturimet prej teknologjisë 5G

Kalimi i shërbimeve të telefonave në teknologjinë 5G do të shkaktojë probleme të mëdha me fluturimet. 10 kompanitë më të mëdha ajrore në SHBA e...

OBSH kërkon të dhëna nga kompanitë prodhuese për vaksinat anti-COVID

Komiteti i OBSH-së kërkoi nga kompanitë prodhuese të listojnë vaksinat e tyre për përdorim urgjent. Ata arsyetuan se vonesat po ndikonin në përdorimin e...

Microsoft investon miliarda dollarë në industrinë e lojërave

Microsoft do të blejë prodhuesin e lojërave Activision Blizzard për 68.7 miliardë dollarë. Kjo është ujdia më e shtrenjtë në këtë sektor. Kompania prodhuese e...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER