Kryeministri Edi Rama vizitë në Itali, publikon faturën paraprake të dëmeve të tërmetit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri i Shqipërisë, z.Edi Rama është takuar këtë të enjte në Romë me ministrin e Jashtëm Luigi Di Maio.  

Në fillim të bisedës me Di Maion në momentin e pritjes, shefi i qeverisë shqiptare foli  për faturën e dëmeve nga tërmeti se nga përllogaritja paraprake mund të shkojë në shumën prej 1 miliard eurosh.

“Për disa ditë do të kemi raportin e dëmeve nga tërmeti por finalisht fatura përllogaritet të jetë rreth 1 miliard euro”-tha Rama.

Gjatë bashkëbisedimit me kryeministrin shqiptar, ministri i Jashtëm i Italisë  tha se ka besim tek Konferenca e Donatorëve që do mbahet në Bruksel.

Kam besim se në Konferencën e Donatorëve do të gjendet një zgjidhje”-theksoi z.Luigi Di Maio.

Në takimin që Edi Rama ka zhvilluar me homologun Giuseppe Conte, dy janë nga çështjet kryesore që do diskutohen, ajo e çeljes së negociatave me Bashkimin Europian, por edhe Konferenca e Donatorëve që do të mbahet me 17 shkurt në Bruksel.

Kjo konferencë synon mbledhjen e fondeve për të rindërtuar zonat e shkatërruara nga tërmeti i vitit të kaluar, prej të cilit 51 qytetarë humbën jetën në Durrës dhe në Thumanë dhe qindra të tjera mbetën të pa strehë.

Shefi i qeverisë shqiptare është shprehur më parë se beson fort tek kjo konferencë, e cila pritet t’i japë një dorë të madhe Shqipërisë për të tejkaluar këtë situatë fatkeqësie.


Etiketimet

OBSH kërkon të dhëna nga kompanitë prodhuese për vaksinat anti-COVID

Komiteti i OBSH-së kërkoi nga kompanitë prodhuese të listojnë vaksinat e tyre për përdorim urgjent. Ata arsyetuan se vonesat po ndikonin në përdorimin e...

Microsoft investon miliarda dollarë në industrinë e lojërave

Microsoft do të blejë prodhuesin e lojërave Activision Blizzard për 68.7 miliardë dollarë. Kjo është ujdia më e shtrenjtë në këtë sektor. Kompania prodhuese e...

Berisha nuk regjistrohet në KQZ pa vërtetim gjykate, thotë juristi

Pa vërtetim gjykate Sali Berisha nuk mund të regjistrohet në KQZ. Kjo ishte deklarata e konstitucionalistit Jordan Daci, i cili sqaroi se praktika e Gjykatës...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER