Rama takon Stoltenberg: Baza e Kuçovës tregon zotimin e NATO-s

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Kryeministri, Edi Rama është pritur sot në një takim nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-së, Jens Stoltenberg. Gjatë takimit është diskutuar mundësia për rritjen e buxhetit të Shqipërisë për mbrojtjen.


“Jam i inkurajuar nga përpjekje e Shqipërisë për të investuar më shumë në fushën e mbrojtjes. Investimi i NATO-së në bazën ajrore në Kuçovë tregon zotimin tonë për Shqipërinë dhe rajonin. Baza do të na ndihmojë që të jemi më të sigurt të gjithë”, u shpreh Stoltenberg.

Sekretari i NATO-s shprehur mirënjohje për pjesëmarrjen e Shqipërisë në misionet e aleancës në Kosovë, Afganistan dhe në vendet Baltike, duke e konsideruar “kontribut solid”.

Takimi i mbajtur në ditën e dytë të qëndrimit të Ramës në Bruksel me Stoltenberg ishte në kuadër të kryesuesit të zyrës së OSBE-së. Kreu i qeverisë shqiptare shprehu falënderime për ndihmën e ofruar nga NATO pas tërmetit të 26 nëntorit.

NATO planifikon të investojë 51 milionë euro për modernizmin e bazës ajrore në Kuçove, në mënyrë që të jetë funksionale në bazë të kritereve dhe standardeve të aleancës ushtarake. Pjesë e investimeve përfshihet ndërtimi depoje karburanti dhe municionesh.


Etiketimet

Kurti reagon për aksionin në Veri: Krimi po luftohet pa ndërprerje

Kryeministri Albin Kurti ka reaguar pas aksionit të Policisë së Kosovës në veri, ku u gjet një laborator i kultivimit të marijuanës me mbi...

Rama pas dështimit të raundit të dytë: Duhen dy për tango

Pas dështimit të raundit të dytë të presidentit, Rama deklaroi për mediat se nuk kanë partner. Ai u shpreh se po pret me qetësi...

Haxhiu: Opozita e Berishës ia rrezikon pushtetin Ramës më shumë se Basha

Analisti Baton Haxhiu tha në emisionin ‘Shock’ se me fitoren e një ditë më parë Berisha ka arritur ta fitojë betejën e tij të...


TË FUNDIT

Kurti reagon për aksionin në Veri: Krimi po luftohet pa ndërprerje

Kryeministri Albin Kurti ka reaguar pas aksionit të Policisë së Kosovës në veri, ku u gjet një laborator i kultivimit të marijuanës me mbi...

Rama pas dështimit të raundit të dytë: Duhen dy për tango

Pas dështimit të raundit të dytë të presidentit, Rama deklaroi për mediat se nuk kanë partner. Ai u shpreh se po pret me qetësi...

Haxhiu: Opozita e Berishës ia rrezikon pushtetin Ramës më shumë se Basha

Analisti Baton Haxhiu tha në emisionin ‘Shock’ se me fitoren e një ditë më parë Berisha ka arritur ta fitojë betejën e tij të...

Parlamenti miraton ligjin për menaxhimin e Butrintit

Fondacioni shqiptaro-amerikan për Zhvillim do të marrë në menaxhim për 10 vitet e ardhshme Parkun Kombëtar të Butrintit. Ligji është miratuar këtë të hënë në...

BE pezullon rregullat e borxhit për shkak të pasigurisë ekonomike

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER