Rama takon Stoltenberg: Baza e Kuçovës tregon zotimin e NATO-s

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri, Edi Rama është pritur sot në një takim nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-së, Jens Stoltenberg. Gjatë takimit është diskutuar mundësia për rritjen e buxhetit të Shqipërisë për mbrojtjen.

“Jam i inkurajuar nga përpjekje e Shqipërisë për të investuar më shumë në fushën e mbrojtjes. Investimi i NATO-së në bazën ajrore në Kuçovë tregon zotimin tonë për Shqipërinë dhe rajonin. Baza do të na ndihmojë që të jemi më të sigurt të gjithë”, u shpreh Stoltenberg.

Sekretari i NATO-s shprehur mirënjohje për pjesëmarrjen e Shqipërisë në misionet e aleancës në Kosovë, Afganistan dhe në vendet Baltike, duke e konsideruar “kontribut solid”.

Takimi i mbajtur në ditën e dytë të qëndrimit të Ramës në Bruksel me Stoltenberg ishte në kuadër të kryesuesit të zyrës së OSBE-së. Kreu i qeverisë shqiptare shprehu falënderime për ndihmën e ofruar nga NATO pas tërmetit të 26 nëntorit.

NATO planifikon të investojë 51 milionë euro për modernizmin e bazës ajrore në Kuçove, në mënyrë që të jetë funksionale në bazë të kritereve dhe standardeve të aleancës ushtarake. Pjesë e investimeve përfshihet ndërtimi depoje karburanti dhe municionesh.


Etiketimet

Kompanitë ajrore paralajmërojnë probleme me fluturimet prej teknologjisë 5G

Kalimi i shërbimeve të telefonave në teknologjinë 5G do të shkaktojë probleme të mëdha me fluturimet. 10 kompanitë më të mëdha ajrore në SHBA e...

OBSH kërkon të dhëna nga kompanitë prodhuese për vaksinat anti-COVID

Komiteti i OBSH-së kërkoi nga kompanitë prodhuese të listojnë vaksinat e tyre për përdorim urgjent. Ata arsyetuan se vonesat po ndikonin në përdorimin e...

Microsoft investon miliarda dollarë në industrinë e lojërave

Microsoft do të blejë prodhuesin e lojërave Activision Blizzard për 68.7 miliardë dollarë. Kjo është ujdia më e shtrenjtë në këtë sektor. Kompania prodhuese e...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER