Ekonomia do të ulet, Banka e Shqipërisë: Efektet e tërmetit do të ndikojnë negativisht

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ekonomia pritet të ulet me 0.3-0.6 pikë përqindje gjatë këtij viti për shkak të tërmetit, sipas raportit të politikës monetare të Bankës së Shqipërisë. Rritja e përgjithshme ekonomike do të jetë në nivele krahasuese me vitin 2019, ku tre muajt e fundit pësoi rënie.

“Dëmtimi i ambienteve të biznesit, rritja e pasigurisë, dhe ri-orientimi i shpenzimeve drejt riparimit të dëmeve, pritet të materializohen në ngadalësim të prodhimit në disa sektorë, përfshirë këtu edhe sektorin e turizmit”- theksoi kreu i Bankës së Shqipërisë, z. Gent Sejko.

Pasiguria mund t’i stepë qytetarët dhe bizneset, sidomos banorët e Durrësit, për të kryer investime. Raporti shkruan se do ketë efekte negative në tregun valutor dhe në rritjen e normave të interesit, për shkak të rritjes së borxhit prej Eurobondit që shteti ynë planifikon të marrë.

“Këto parashikime kanë një dozë të shtuar pasigurie, e cila lidhet në masën më të madhe me pamundësinë e parashikimi të saktë të ndikimit të tërmetit në rritjen ekonomike të vendit.”, Gent Sejko, Guvernator i Bankës së Shqipërisë.

Dy rreziqet kryesore të përmendura janë rritja ekonomike në Eurozonë dhe vonesat në projektet e rindërtimit. 

Gjithsesi, Banka e Shqipërisë parashikon se ritmi i ngadaltë i rritjes do të jetë i përkohshëm. Rindërtimi pritet ta stimulojë nga viti 2021 e më vonë, pasi do të hapen vende të reja pune, bizneset dhe turizmi në zonat e dëmtuara do t’i rikthehen normalitet, si dhe do të gjenerohet kapital i ri çka do të rrisë produktivitetin.


Etiketimet

OBSH kërkon të dhëna nga kompanitë prodhuese për vaksinat anti-COVID

Komiteti i OBSH-së kërkoi nga kompanitë prodhuese të listojnë vaksinat e tyre për përdorim urgjent. Ata arsyetuan se vonesat po ndikonin në përdorimin e...

Microsoft investon miliarda dollarë në industrinë e lojërave

Microsoft do të blejë prodhuesin e lojërave Activision Blizzard për 68.7 miliardë dollarë. Kjo është ujdia më e shtrenjtë në këtë sektor. Kompania prodhuese e...

Berisha nuk regjistrohet në KQZ pa vërtetim gjykate, thotë juristi

Pa vërtetim gjykate Sali Berisha nuk mund të regjistrohet në KQZ. Kjo ishte deklarata e konstitucionalistit Jordan Daci, i cili sqaroi se praktika e Gjykatës...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER