Jep dorëheqjen zv.ministri i Ekonomisë dhe Financave Elton Haxhi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zëvendësministri i Financave, Elton Haxhi ka dhënë dorëheqjen. Arsyet e këtij veprimi nuk janë bërë publike as nga harxhi , as nga institucioni i cili drejtohet nga Anila Denaj.

Dorëheqja e Haxhit vjen dy dite pas vendimin të Gjykatës Administrative  për shfrytëzimin e dyqaneve “Duty Free” në Aeroportin e Rinasit. Garën për këtë të drejtë e fitoi kompania amerikane International Cruise Duty Free .

Por, Ministria e Financave vendosi t’i rinovojë licencën kompanisë shqiptare Albania Duty Free Distribution, urdhër ky i firmosur nga Haxhi, i cili u revokua disa javë më vonë.

Pikërisht ky urdhër u ankimua në gjykatë nga kompania shqiptare, i cili solli për pasojë vendimin e dy ditëve më parë. Për vendimin e Gjykatës Administrative reagoi edhe ambasada amerikane duke e cilësuar si zhgënjyes.

Sipas institucionit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, situata e klimës së biznesit në Shqipëri është kthyer në një pengesë kryesore për investimet e huaja.

“Është zhgënjyese që klima aktuale e biznesit pengon rritjen e investimeve të huaja. Shqipëria duhet të zbatojë rregulla të drejta dhe transparente në mënyrë të barabartë për të gjitha bizneset. Shpresojmë që qeveria e Shqipërisë të shqyrtojë seriozisht sfidat në mjedisin aktual dhe të zbatojë ndryshime të prekshme, për të tërhequr investimet e huaja shumë të nevojshme”, – thuhet në mesazhin e ambasadës amerikane.


Etiketimet

OBSH kërkon të dhëna nga kompanitë prodhuese për vaksinat anti-COVID

Komiteti i OBSH-së kërkoi nga kompanitë prodhuese të listojnë vaksinat e tyre për përdorim urgjent. Ata arsyetuan se vonesat po ndikonin në përdorimin e...

Microsoft investon miliarda dollarë në industrinë e lojërave

Microsoft do të blejë prodhuesin e lojërave Activision Blizzard për 68.7 miliardë dollarë. Kjo është ujdia më e shtrenjtë në këtë sektor. Kompania prodhuese e...

Berisha nuk regjistrohet në KQZ pa vërtetim gjykate, thotë juristi

Pa vërtetim gjykate Sali Berisha nuk mund të regjistrohet në KQZ. Kjo ishte deklarata e konstitucionalistit Jordan Daci, i cili sqaroi se praktika e Gjykatës...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER