Të rinjtë përdorin kartat e kreditit, të moshuarit llogaritë e kursimeve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Një sondazh i kohëve të fundit i Institutit për Zhvillim, Kërkim dhe Alternativa (IDRA), në bashkëpunim me Shoqatën e Bankave në një kampion prej 5 mijë të intervistuarish, tregoi se shërbimet financiare bazë mbulojnë vetëm një pjesë të vogël të popullsisë , më pak se 40 për qind. Ata që përdorin bankën e bëjnë kryesisht për pagesa. Rezultatet e vrojtimit gjetën se karta e debitit është produkti bankar më i përdorur nga klientët (44%).


Kartat e kreditit përdoren akoma më pak, pasi vetëm 20% e të anketuarve e kanë një të tillë. Ekziston një pjesë e konsiderueshme e përdoruesve të bankave që përdorin një kredi personale (11%), ndërsa një pjesë shumë e vogël kanë një kredi për banesë (4%). Së fundmi, letrat me vlerë të qeverisë dhe mbitërheqjet përdoren vetëm nga më pak se 4% te përdoruesve të bankës.

Të rinjtë përdorin më shpesh kartat e kreditit. Të gjithë të anketuarit shprehen mosbesues ndaj shoqërive jobankare të kreditimit, ndërsa besojnë në sistemin bankar dhe bankën qendrore. Por, pavarësisht kësaj këto institucione kanë arritur të zënë rreth 5% të totalit të kredisë në Shqipëri, duke patur rritje të ndjeshme në vitet e fundit.

Gjatë vitit 2018, subjektet financiare jobanka kanë gjeneruar një fitim prej 1.7 miliardë lekësh, në rritje me afro 28% krahasuar me vitin 2017. Kontributin kryesor e dhanë subjektet që ushtrojnë aktivitetin e kredidhënies.

Vetëm një e treta e moshës 35-44 vjeç e të anketuarve përdorin një kartë krediti. Kjo grup moshë përdor po ashtu kredinë konsumatore dhe atë personale (24%). Ndërsa të vetë punësuarit dhe të papunët ose pensionistët përdorin më shumë llogari të kursimeve (përkatësisht 47% dhe 44%).


Etiketimet

Kurti reagon për aksionin në Veri: Krimi po luftohet pa ndërprerje

Kryeministri Albin Kurti ka reaguar pas aksionit të Policisë së Kosovës në veri, ku u gjet një laborator i kultivimit të marijuanës me mbi...

Rama pas dështimit të raundit të dytë: Duhen dy për tango

Pas dështimit të raundit të dytë të presidentit, Rama deklaroi për mediat se nuk kanë partner. Ai u shpreh se po pret me qetësi...

Haxhiu: Opozita e Berishës ia rrezikon pushtetin Ramës më shumë se Basha

Analisti Baton Haxhiu tha në emisionin ‘Shock’ se me fitoren e një ditë më parë Berisha ka arritur ta fitojë betejën e tij të...


TË FUNDIT

Kurti reagon për aksionin në Veri: Krimi po luftohet pa ndërprerje

Kryeministri Albin Kurti ka reaguar pas aksionit të Policisë së Kosovës në veri, ku u gjet një laborator i kultivimit të marijuanës me mbi...

Rama pas dështimit të raundit të dytë: Duhen dy për tango

Pas dështimit të raundit të dytë të presidentit, Rama deklaroi për mediat se nuk kanë partner. Ai u shpreh se po pret me qetësi...

Haxhiu: Opozita e Berishës ia rrezikon pushtetin Ramës më shumë se Basha

Analisti Baton Haxhiu tha në emisionin ‘Shock’ se me fitoren e një ditë më parë Berisha ka arritur ta fitojë betejën e tij të...

Parlamenti miraton ligjin për menaxhimin e Butrintit

Fondacioni shqiptaro-amerikan për Zhvillim do të marrë në menaxhim për 10 vitet e ardhshme Parkun Kombëtar të Butrintit. Ligji është miratuar këtë të hënë në...

BE pezullon rregullat e borxhit për shkak të pasigurisë ekonomike

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER