LSI përkrah grevistëve, Kryemadhi letër 4 institucioneve për zbardhjen e përgjegjësive

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ditën e sotme, kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi i ka dërguar një letër Prokurorit të Përgjithshëm, kryetarit të KLSH-së, ministres së Infrastrukturës dhe Avokates së Popullit, me anë të së cilës iu kërkon që të marrin masa për t’i dhënë fund grevës së urisë të punëtorëve të ujësjellësit të Poçemit, i cili furnizon qytetin e Ballshit dhe disa njësi administrative rreth tij.


Sipas këtij dokumenti, punonjësit e ujësjellësit të Poçemit nuk kanë marrë pagat prej 27 muajsh, gjë që ka shkaktuar një gjendje të rëndë ekonomiko-sociale të familjeve të tyre dhe që i ka detyruar ata të futen në ditën e katërt të grevës së urisë.

“Kërkoj nga ju verifikimin dhe zbardhjen e të gjitha veprimeve dhe mosveprimeve të agjencive shtetërore si Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë, përgjegjësit e këtyre veprimeve dhe vënien e tyre përpara përgjegjësive ligjore”, – thuhet në fund të letrës që kryetarja e LSI ia ka adresuar sot z. Olsian Çela, z. Bujar Leskaj, znj. Belinda Balluku dhe znj. Erinda Ballanca.

Një muaj më parë punonjësit nisën protestat duke filluar me fikjen e nënstacionit çka shkaktoi ndërprerjen e ujit të pijshëm për 1 orë në gjithë Mallakastrën. Por tani duket se mjeti i vetëm që u ka mbetur për të marrë atë që u takon është greva e urisë.


Etiketimet

Zbulohet laborator me mbi 10 mijë bimë kanabis në veri të Kosovës

Policia e Kosovës gjatë një aksioni për goditjen e kontrabandës në veri të vendit, ka zbuluar një laborator për kultivimin e kanabisit. Ministri i Punëve...

Rastet e fundit pozitive me COVID vetëm në 3 qarqe

Gjatë ditës së fundit në Shqipëri janë identifikuar 17 raste pozitive me COVID-19 nga kryerja e 623 testimeve. Të gjitha rastet janë zbuluar vetëm në...

Të martën caktohet data për raundin e tretë për zgjedhjen e Presidentit

Konferenca e Kryetarëve pritet të mblidhet mesditën e së martë për të caktuar datën e mbajtjes së raundit të tretë për zgjedhjen e Presidentit...


TË FUNDIT

Zbulohet laborator me mbi 10 mijë bimë kanabis në veri të Kosovës

Policia e Kosovës gjatë një aksioni për goditjen e kontrabandës në veri të vendit, ka zbuluar një laborator për kultivimin e kanabisit. Ministri i Punëve...

Rastet e fundit pozitive me COVID vetëm në 3 qarqe

Gjatë ditës së fundit në Shqipëri janë identifikuar 17 raste pozitive me COVID-19 nga kryerja e 623 testimeve. Të gjitha rastet janë zbuluar vetëm në...

Të martën caktohet data për raundin e tretë për zgjedhjen e Presidentit

Konferenca e Kryetarëve pritet të mblidhet mesditën e së martë për të caktuar datën e mbajtjes së raundit të tretë për zgjedhjen e Presidentit...

Rama-opozitës: Do ta votojmë ligjin për Butrintin, s’mund ta mbani peng

Kryeministri Edi Rama mbrojti në Kuvend marrëveshjen për menaxhimin e Parkut Kombëtar të Butrintit. Rama iu drejtua me tone të ashpra opozitës duke thënë se...

Refugjatët ukrainas mund të shkëmbejnë paratë e tyre me euro në Gjermani

Refugjatët ukrainas në Gjermani do të jenë në gjendje të shkëmbejnë paranë e tyre, hryvnia ukrainase, në euro nga kjo e martë pa kurs...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER