Magjistratët e shkarkuar nga vetingu bëhen bashkë, krijojnë shoqatën “Drejtësi për drejtësinë”

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Magjistratët e shkarkuar nga vetingu me vendim të formës së prerë kërkojnë drejtësi. Ata janë organizuar në shoqatën “Drejtësi për drejtësinë”, tashmë e regjistruar në Gjykatën e Tiranës dhe pjesë e saj deri tani janë bërë rreth 15 gjyqtarë dhe prokurorë të shkarkuar.

“Justice for justice” i ka nisur një letër Gjykatës së Strasburgut ku rendit një sërë faktesh pse procesi i vetingut në drejtësi, sipas tyre është i paligjshëm dhe shkel të drejtat e njeriut dhe është i kapur politikisht.

Qëllimi kryesor i shoqatës “Drejtësi për drejtësi” do të jetë pjesëmarrja si palë e interesuar në proceset gjyqësore në Strasburg, ku magjistratët e shkarkuar kanë paditur shtetin shqiptar për largim të padrejtë nga puna.

Magjistratët e shkarkuar ngrenë pretendimin se institucionet të cilat po kryejnë vetingun, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit dhe Kolegji i Posaçëm i Apelit vetë hetojnë dhe vetë gjykojnë. Gjithashtu, ata argumentojnë në letër se synimi i këtij procesi është reformimi i drejtësisë, por shkarkimi i gjyqtarëve dhe prokurorëve po bëhet për qëllime politike.

Në letër ata citojnë dhe një deklaratë të kryeministrit i cili këtë proces e sheh si revolucionin francez të Shqipërisë dhe vetingun gijotinën e tij. Deri tani me vendim të formës së prerë janë larguar nga sistemi i drejtësisë rreth 40 prokurorë dhe gjyqtarë, ndërsa në Gjykatën e Strasburgut e kanë dërguar rreth 10 prej tyre.


Etiketimet

Kompanitë ajrore paralajmërojnë probleme me fluturimet prej teknologjisë 5G

Kalimi i shërbimeve të telefonave në teknologjinë 5G do të shkaktojë probleme të mëdha me fluturimet. 10 kompanitë më të mëdha ajrore në SHBA e...

OBSH kërkon të dhëna nga kompanitë prodhuese për vaksinat anti-COVID

Komiteti i OBSH-së kërkoi nga kompanitë prodhuese të listojnë vaksinat e tyre për përdorim urgjent. Ata arsyetuan se vonesat po ndikonin në përdorimin e...

Microsoft investon miliarda dollarë në industrinë e lojërave

Microsoft do të blejë prodhuesin e lojërave Activision Blizzard për 68.7 miliardë dollarë. Kjo është ujdia më e shtrenjtë në këtë sektor. Kompania prodhuese e...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER