Nis testi i së vërtetës, kandidatët për kreun e Byrosë së Hetimi para poligrafit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Testi i poligrafit apo siç njihet ndryshe testi i së vërtetës u aplikua sot për herë të parë në Shqipëri me 2 prej kandidatëve për postin e drejtuesit të Byrosë Kombëtare të Hetimit, Lindita Nushi dhe Gentian Shehaj.

Pesë ekspertë të trajnuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të testojnë në ditët në vijim edhe 6 kandidatët e tjerë që janë kualifikuar për në fazën finale nga SPAK.

Poligrafi do të ndihmojë komisionin të krijojë bindjen për të zgjedhur kandidatin më të mirë, ndërsa testi zhvillohet në mjediset e zyrave qendrore të Operacionit Forca e Ligjit.

Gjatë ceremonisë për certifikimin e ekspertëve shqiptarë që do të kryejnë testin e së vërtetës në fillim të shkurtit, ambasadorja e SHBA, Yuri Kim tha se kjo pajisje është një ndihmë e madhe në luftën kundër korrupsionit.

“Do ta cilësoja një gur kilometrik. Përparimi i reformës në drejtësi është një nga elementët e rëndësishëm për të ardhmen. Shqipëria ka ligjin e ri për SPAK-un që kërkon që anëtarët e BKH t’i nënshtrohen testit të poligrafit. Këta ekzaminues do të sigurojnë aftësi për të zbatuar në bazë të ligjit të ri të SPAK.  Ata janë një tjetër armë në arsenalin e Shqipërisë për të luftuar korrupsionin dhe për të zbatuar shtetin ligjor”, – tha Yuri Kim, ambasadore e SHBA-së.


Etiketimet

OBSH kërkon të dhëna nga kompanitë prodhuese për vaksinat anti-COVID

Komiteti i OBSH-së kërkoi nga kompanitë prodhuese të listojnë vaksinat e tyre për përdorim urgjent. Ata arsyetuan se vonesat po ndikonin në përdorimin e...

Microsoft investon miliarda dollarë në industrinë e lojërave

Microsoft do të blejë prodhuesin e lojërave Activision Blizzard për 68.7 miliardë dollarë. Kjo është ujdia më e shtrenjtë në këtë sektor. Kompania prodhuese e...

Berisha nuk regjistrohet në KQZ pa vërtetim gjykate, thotë juristi

Pa vërtetim gjykate Sali Berisha nuk mund të regjistrohet në KQZ. Kjo ishte deklarata e konstitucionalistit Jordan Daci, i cili sqaroi se praktika e Gjykatës...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER