Largimi i mjekëve, të rinjtë vendosin të punojnë jashtë Shqipërisë për shkak të pagës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Studentët e mjekësisë presin të mbarojnë studimet dhe sipas tyre me gjasa të largohen për punë jashtë vendit.

Vitet e fundit të dhënat na vërtetojnë se po vihet re një shtim i dëshirës së mjekëve për të punuar në një shtet larg Shqipërisë. Sipas një studimi, 78 % e mjekëve të anketuar ishin të gatshëm për të jetuar jashtë vendit. Rezultatet treguan se pjesa më e madhe e mjekëve janë të pakënaqur me pagat. Në rang qarku, rezulton se mjekët që preferojnë më shumë të largohen janë punonjës të shëndetësisë në qarkun e Durrësit, Lezhës dhe Dibrës.

Të dhënat nga Urdhri i Mjekut na tregojnë se në 5 vitet e fundit, rreth 1000 mjekë kanë ikur nga Shqipëria për punë si dhe specializim afatgjatë ose afatshkurtër.

“Edhe këtë vit, pak a shumë më të njëjtin ritëm si vitet e tjera janë kërkuar 166 certifikata nga mjekë të rinj apo edhe nga mjekë të tjerë me disa vite stazh”, thotë Fatmir Brahimaj, president i Urdhrit të Mjekut të Shqipërisë.

Emigrimi i bluzave të bardha sipas kryetarit të Urdhrit të mjekëve ka sjellë disa pasoja në strukturat shëndetësore.

“Sigurisht ka pasoja, sepse mbingarkohen e para ata që mbeten, Pasojë tjetër për të sëmurët është që duhet të presin në radhë më shumë”, shton ai.

Për Ministrinë e Shëndetësisë ashtu si vendet e tjera edhe Shqipëria është prekur nga fenomeni i lëvizjes së lirë të mjekëve, megjithatë gjatë dy muajve të parë të këtij viti në vend janë punësuar rreth 140 mjekë.


Etiketimet

Kompanitë ajrore paralajmërojnë probleme me fluturimet prej teknologjisë 5G

Kalimi i shërbimeve të telefonave në teknologjinë 5G do të shkaktojë probleme të mëdha me fluturimet. 10 kompanitë më të mëdha ajrore në SHBA e...

OBSH kërkon të dhëna nga kompanitë prodhuese për vaksinat anti-COVID

Komiteti i OBSH-së kërkoi nga kompanitë prodhuese të listojnë vaksinat e tyre për përdorim urgjent. Ata arsyetuan se vonesat po ndikonin në përdorimin e...

Microsoft investon miliarda dollarë në industrinë e lojërave

Microsoft do të blejë prodhuesin e lojërave Activision Blizzard për 68.7 miliardë dollarë. Kjo është ujdia më e shtrenjtë në këtë sektor. Kompania prodhuese e...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER