Paketa anti-KÇK kalon në Komisionin e Sigurisë, Braho: Qesharake akuzat për grusht shteti

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Aktet ligjore që do të shoqërojnë paketën ligjore të njohur si anti-KÇK janë miratuar sot në Komisionin Parlamentar të Sigurisë. Të gjithë anëtarët e komisionit votuan pro, përveç dy deputetëve Alban Zeneli dhe Arlind Çarçani, të cilët abstenuan.


Zv. Ministrja e Brendshme, Rovena Voda deklaroi gjatë diskutimeve se, Operacioni Forca e Ligjit do të veprojë deri në fund të vitit 2020, më pas do të jetë Byroja Kombëtare e Hetimit dhe Struktura e Posaçme Antikorrupsion që merr në dorë luftën kundër krimit të organizuar.

Nga ana tjetër, Voda tha se, Ministria e Brendshme po punon për krijimin e një strukture të re në Policinë e Shtetit, që do t’i dedikohet krimit ekonomik.

Por, gjatë seancës në Komisionin e Sigurisë janë diskutuar dhe deklaratat e fundit të Presidentit, Ilir Meta, i cili ka folur për grusht shteti ndaj reformës në drejtësi nga mazhorancë qeverisëse.

Ish-aleati i afërt i Metës për shumë vite, deputeti i Partisë Socialiste, Spartak Braho i cilësoi këto akuza si qesharake.

“Nuk e kuptoj alarmin e opozitës dhe Ilir Metës për grusht shteti. Kjo është qesharake, se Edi Rama nuk mund të bëjë grusht shteti ndaj vetes. Grusht shteti mund të bëjnë forca të tjera. Bën opozita, por jo mazhoranca sepse ajo e ka pushtetin”, u shpreh deputeti i PS, Spartak Braho.


Etiketimet

Haxhiu: Opozita e Berishës ia rrezikon pushtetin Ramës më shumë se Basha

Analisti Baton Haxhiu tha në emisionin ‘Shock’ se me fitoren e një ditë më parë Berisha ka arritur ta fitojë betejën e tij të...

Parlamenti miraton ligjin për menaxhimin e Butrintit

Fondacioni shqiptaro-amerikan për Zhvillim do të marrë në menaxhim për 10 vitet e ardhshme Parkun Kombëtar të Butrintit. Ligji është miratuar këtë të hënë në...

BE pezullon rregullat e borxhit për shkak të pasigurisë ekonomike

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...


TË FUNDIT

Haxhiu: Opozita e Berishës ia rrezikon pushtetin Ramës më shumë se Basha

Analisti Baton Haxhiu tha në emisionin ‘Shock’ se me fitoren e një ditë më parë Berisha ka arritur ta fitojë betejën e tij të...

Parlamenti miraton ligjin për menaxhimin e Butrintit

Fondacioni shqiptaro-amerikan për Zhvillim do të marrë në menaxhim për 10 vitet e ardhshme Parkun Kombëtar të Butrintit. Ligji është miratuar këtë të hënë në...

BE pezullon rregullat e borxhit për shkak të pasigurisë ekonomike

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi se aktualisht bota...

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER