Sëmuret drejtori i OFL-së, Artan Shkëmbi nuk paraqitet në komisionin e vetingut

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Sot nuk janë shtyrë vetëm seanca gjyqësore, por edhe ato të vetingut për policinë. Ndërsa pritej vendimi për Artan Shkëmbin, drejtor i Drejtorisë Hetimore Qendrore dhe drejtues i Operacionit Forca e Ligjit, që prej krijimit 2 vjet më parë, Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit e shtyu seancën.


Vendimi u mor me kërkese të Shkëmbit duke paraqitur si argument arsyet shëndetësore. Ndërkohë, në seancën dëgjimore ai rezultoi se kishte probleme sa i përket  pasurisë.

Në seancë dëgjimore doli sot edhe Arben Caka, me detyrë drejtor i Shërbimit për Çështjet e Brendshme dhe Ankesave për Tiranën, i cili gjithashtu rezultoi me disa parregullsi sa i takon pasurisë.

Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit do të verifikojë në 3 komponentë 31 zyrtarët më të lartë të Policisë.

Ky Komision përbëhet nga 15 anëtarë. Pesë anëtarë të këtij Komisioni janë nga ILDKPKI, pesë të tjerë nga pedagogë të Fakultetit të Drejtësisë dhe të Fakultetit të Ekonomisë së Universitetit të Tiranës, si dhe pesë të tjerë nga radhët e avokatëve. Komisioni i Jashtëm do të vlerësojë pastërtinë e figurës, pasurinë dhe profesionalizmin për drejtuesit e lartë te Policisë.


Etiketimet

Rama-opozitës: Do ta votojmë ligjin për Butrintin, s’mund ta mbani peng

Kryeministri Edi Rama mbrojti në Kuvend marrëveshjen për menaxhimin e Parkut Kombëtar të Butrintit. Rama iu drejtua me tone të ashpra opozitës duke thënë se...

Refugjatët ukrainas mund të shkëmbejnë paratë e tyre me euro në Gjermani

Refugjatët ukrainas në Gjermani do të jenë në gjendje të shkëmbejnë paranë e tyre, hryvnia ukrainase, në euro nga kjo e martë pa kurs...

Pasiguria dhe rritja e çmimeve të energjisë, BE pezullon rregullat e borxhit

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...


TË FUNDIT

Rama-opozitës: Do ta votojmë ligjin për Butrintin, s’mund ta mbani peng

Kryeministri Edi Rama mbrojti në Kuvend marrëveshjen për menaxhimin e Parkut Kombëtar të Butrintit. Rama iu drejtua me tone të ashpra opozitës duke thënë se...

Refugjatët ukrainas mund të shkëmbejnë paratë e tyre me euro në Gjermani

Refugjatët ukrainas në Gjermani do të jenë në gjendje të shkëmbejnë paranë e tyre, hryvnia ukrainase, në euro nga kjo e martë pa kurs...

Pasiguria dhe rritja e çmimeve të energjisë, BE pezullon rregullat e borxhit

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...

Ekskluzive| ‘Deti’, Shqipëria zgjedh ‘anglezët’ përballë Greqisë në Hagë

Shqipëria ka kontraktuar një kompani britanike për t’u përfaqësuar në Hagë përballë Greqisë lidhur me çështjen e kufirit detar. Kështu tha Artur Meçollari, ish-anëtar i...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER