Çfarë e pengon konsensusin për reformën zgjedhore

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mazhoranca dhe opozita nuk gjetën dakordësi për reformën zgjedhore as më 31 maj, datë e vendosur si afati i fundit për hartimin e një drafti që do t’i kalonte më pas për miratim parlamentit.

Gazetari i Euroenews Albania, Ervin Koçi analizoi me Esmeralda Mulajn në Goodmorning Albanians gjithë ecurinë dhe pengesat që palët kanë ngritur për zgjedhjet.

Deri të dielën, mendohej se palët kishin gjetur njëfarë konsensusi, por palët i theksuan ndasitë mes tyre në momentin kur nisi të diskutohej metodologjia që do të përdorej në administrimin e zgjedhjeve në rastet kur në terren do të dështonte aplikimi i teknologjisë në identifikimin e votuesve.

“Mazhoranca theksoi se nëse do të kishte dështim gjatë ditës së zgjedhjeve do të vazhdohej me mënyrën tradicionale të identifikimit, pra përmes listave të gjendjes civile, por pika ndarëse me opozitën ishte se kush do ta administronte këtë proces,” – tha gazetari Koçi, i cili shtoi se opozita kishte kërkuar administrator zgjedhor nga KQZ-ja dhe vëzhgues nga parti politike, propozim që u hodh poshtë nga mazhoranca, e cila ka kërkuar administratë e depolitizuar.

Në këtë situatë përfaqësuesi Partisë Socialiste, Damian Gjiknuri nënkuptoi sërish se mazhoranca i ka votat për ta kaluar vetë reformën në parlament.

Gazetari i Euronews Albania, kujtoi faktin se mazhoranca ka treguar se i ka mbi 84 vota në Kuvend ku për shembull për zgjedhjen e kryeprokurorit apo anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese kanë bërë mbi 100 vota.

“Votat i ka, por se sa qetësi politike do të sjellë miratimi i njëanshëm, mbetet për t’u parë në vijimësi, pasi miratimi me konsensus i reformës zgjedhore është një nga 15 kushtet e Brukselit për nisjen e bisedimeve për anëtarësim në BE,” – tha Koçi.

PD propozoi në ditët e fundit që Gjykata Kushtetuese të merrte rolin e Kolegjit Zgjedhor në zgjedhje.

Ekspertët e Kuvendit nuk janë shprehur ende për këtë çështje dhe kushtetueshmërinë, ndërkohë që pritet që tashmë të informohet Komisioni parlamentar i reformës zgjedhore mbi ecurinë e dialogut.

Edhe pse 31 maji u tejkalua, dialogu në tryezën zgjedhore pritet të vazhdojë punën, pasi është një organ tejet jetësor për plotësimin e kushteve të vendosura nga Brukseli.

Koçi tha se me gjasa puna do të vijojë më tej pas një presioni që mund të bëjnë sërish ndërkombëtarët.

 

Lexoni gjithashtu:

Eksperti ligjor: Paraja thelbi i problemit të zgjedhjeve, s’dihet kush i sponsorizon ofertat elektorale të partive

Nuk ka dakordësi në Këshillin Politik, opozita akuzon mazhorancën se refuzoi të gjitha propozimet

Reforma zgjedhore, PD propozon qeveri kujdestare 100 ditë para zgjedhjeve

Damian Gjiknuri: Duam sistemin zgjedhor aktual, ‘danezi’ sjell destabilitet politik


Etiketimet

Aksidentohet në Bullgari autobusi nga Kosova

Mëngjesin e sotëm, një autobus me 29 pasagjerë nga Kosova është aksidentuar me një kamion në Kyustendil të Bullgarisë. 9 prej pasagjerëve janë fëmijë. Në...

Kosova ul numrin e aplikimeve për vizë në Gjermani

Kosova ka ulur ndjeshëm numrin e qytetarëve që mund të aplikojnë për vizë në Gjermani, njoftoi Ambasada Gjermane në vend të martën. Edhe personave që...

Kapet i riu teksa tentoi të vidhte në ambientet e Bashkisë Durrës

Policia e Durrësit ka arrestuar 27-vjeçarin me iniciale Xh.K, i cili tentoi të kryente vjedhje në ambientet e Bashkisë së Durrësit. I riu u kap...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER