Reforma zgjedhore, opozita kërkon tryezë për gjetjen e konsensusit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një ditë pas dështimit për arritjen e një kompromisi për reformën zgjedhore brenda 31 majit, opozita i ka kërkuar mazhorancës mbajtjen e një mbledhjeje më 2 qershor.

Përfaqësues të opozitës, Oerd Bylykbashi i PD dhe Petrit Vasili i LSI, janë shprehur se opozita nuk tërhiqet nga reforma, ndaj kërkojnë mbledhje për çështje për të cilat nuk është arritur ende konsensusi.

“Në vijim të diskutimeve të deritanishme dhe faktit që mbledhja e datës 31 maj 2020 nuk u zhvillua, me synim gjetjen e konsensusit për çështjet e përcaktuara në axhendën e Këshillit Politik, propozojmë mbledhjen e Këshillit nesër, datë 2 qershor 2020, në ora 17.00”, thuhet në një reagim për mediat.

Gjatë mesditës së sotme, ambasadorët e SHBA, Yuri Kim, i BE-së Luigi Soreca dhe Britanisë së Madhe, Duncan Norman zhvilluan një takim me kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha.

Lexoni gjithashtu:

Dështimi me afatin e ‘Zgjedhores’, Basha mbledh aleatët, ambasadorët mësyjnë në selinë e PD

Rama mohon akuzat për pushime luksi në Francë: Sa për reformën zgjedhore, ne e bëmë punën tonë brenda afatit

Shkelja e afatit për reformën zgjedhore, Yuri Kim: Mjaft më me kushte, mbani premtimin para shqiptarëve


Etiketimet

Kompanitë ajrore paralajmërojnë probleme me fluturimet prej teknologjisë 5G

Kalimi i shërbimeve të telefonave në teknologjinë 5G do të shkaktojë probleme të mëdha me fluturimet. 10 kompanitë më të mëdha ajrore në SHBA e...

OBSH kërkon të dhëna nga kompanitë prodhuese për vaksinat anti-COVID

Komiteti i OBSH-së kërkoi nga kompanitë prodhuese të listojnë vaksinat e tyre për përdorim urgjent. Ata arsyetuan se vonesat po ndikonin në përdorimin e...

Microsoft investon miliarda dollarë në industrinë e lojërave

Microsoft do të blejë prodhuesin e lojërave Activision Blizzard për 68.7 miliardë dollarë. Kjo është ujdia më e shtrenjtë në këtë sektor. Kompania prodhuese e...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER