Shkelja e afatit për reformën zgjedhore, Yuri Kim: Mjaft më me kushte, mbani premtimin para shqiptarëve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në vendin tonë, Yuri Kim reagoi sërish lidhur e ecurinë e deritanishme sa i përket reformës zgjedhore pas dështimit të tryezës së djeshme të Këshillit Politik, që nuk arriti të dilte me një marrëveshje brenda afatit të vendosur më 31 maj.  

Përmes një postimi në Twitter, diplomatja amerikane kërkoi nga politikanët shqiptarë të hiqnin dorë nga kushtet e reja dhe të mbanin premtimin e dhënë para shqiptarëve për ta çuar deri në fund reformën zgjedhore.

“Të gjitha palët kanë treguar lëvizje dhe ato janë jashtëzakonisht të afërta. Ju vendosët një qëllim, ju vendosët një afat, 31 majin.

Tani është koha që të ndaloni të këmbëngulni në gjëra jo të zbatueshme dhe/ose vendosjen e kushteve të reja. Koha për ta mbajtur fjalën para shqiptarëve, koha për rezultate”, shkruan ambasadorja në Twitter.

Pas mbledhjes së tretë radhazi, Këshilli Politik nuk gjeti dakordësi për reformën zgjedhore as më 31 maj, datë e vendosur si afati i fundit për hartimin e një drafti që do t’i kalonte më pas për miratim parlamentit.

Deri të dielën, mendohej se palët kishin gjetur njëfarë konsensusi, por palët i theksuan ndasitë mes tyre në momentin kur nisi të diskutohej metodologjia që do të përdorej në administrimin e zgjedhjeve në rastet kur në terren do të dështonte aplikimi i teknologjisë në identifikimin e votuesve.

Mund të lexoni gjithashtu:

Reforma zgjedhore, Yuri Kim jep porositë e fundit: Askush s’do marrë gjithçka që dëshiron, të mbyllet brenda afatit

Reforma zgjedhore, PD propozon qeveri kujdestare 100 ditë para zgjedhjeve

Nuk ka dakordësi në Këshillin Politik, opozita akuzon mazhorancën se refuzoi të gjitha propozimet


Etiketimet

OBSH kërkon të dhëna nga kompanitë prodhuese për vaksinat anti-COVID

Komiteti i OBSH-së kërkoi nga kompanitë prodhuese të listojnë vaksinat e tyre për përdorim urgjent. Ata arsyetuan se vonesat po ndikonin në përdorimin e...

Microsoft investon miliarda dollarë në industrinë e lojërave

Microsoft do të blejë prodhuesin e lojërave Activision Blizzard për 68.7 miliardë dollarë. Kjo është ujdia më e shtrenjtë në këtë sektor. Kompania prodhuese e...

Berisha nuk regjistrohet në KQZ pa vërtetim gjykate, thotë juristi

Pa vërtetim gjykate Sali Berisha nuk mund të regjistrohet në KQZ. Kjo ishte deklarata e konstitucionalistit Jordan Daci, i cili sqaroi se praktika e Gjykatës...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER