‘Abuzimi me të miturën, dështim i protokolleve’, Hysi: Policët në shkolla të bashkëpunojnë me mësuesit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rasti i abuzimit të adoleshentes në Babrru të Kamzës shokoi opinionin publik, ndërsa nxiti reagimin e institucioneve dhe shoqërisë civile.

Lidhur me këtë rast, edhe organizatat ndërkombëtare të UNICEF dhe UN Women në Tiranë shprehën shqetësimin për mënyrën e trajtimit të çështjes, nga drejtësia, media dhe qytetarët.

Zëvendëskryetarja e Kuvendit të Shqipërisë, Vasilika Hysi në një intervistë për Euroneës Albania komenti ngjarjen e rëndë që ndodhi pak ditë më parë ku u zbulua se një 65-vjeçar abuzonte seksualisht me një të mitur.

Sipas saj, ligjet e miratuara janë goxha të mira, por protokollet e zbatimit nuk kanë funksionuar. 

“Rasti i fundit tregoi edhe një herë se ne kemi ligje shumë të mira, por protokollet për ruajtjen e fëmijëve që kanë rënë ose mund  të bien pre e rasteve të tilla, nuk janë të plota. Edhe nga raportimet e institucioneve rezultoi se ka ende vend për përmirësim.

Problemi i dytë është ndërgjegjësimi i komunitetit dhe bashkërendimi i të gjitha institucioneve. Është e pafalshme që për një vit rresht shumica e familjeve fqinj me viktimën ishin në dijeni ose kishin të dhëna për dhunën dhe nuk raportonin.

Nga ana tjetër janë oficerët e sigurisë në shkolla, të cilët nuk janë thjesht për të ndenjur dhe për të parë nëse nxënësit zihen me njëri-tjetrin, por duhet të shkojnë më tej duke bashkëpunuar me mësuesin dhe psikologun”, tha znj. Hysi.

Etiketimet

Gjendet i vdekur në apartament një çift në Golem

Një çift në Golem të Kavajës është gjetur pa shenja jete mbrëmjen e së shtunës. Burri M. J., 60 vjeç, banues në Golem  dhe...

Tensione mes Francës dhe Britanisë për emigrantët, zgjidhja e problemit ende larg

Në kampin ku kanë qëndruar 27 personat që pak ditë më parë u mbytën në kanalin e La Manshit janë të vështira. Që prej 2018-s,...

LSDM pa “Alternativë”, ende pa pakt me partinë shqiptare për koalicion

Në mbledhjen e Kryesisë Qendrore, partia opozitare shqiptare në Maqedoninë e Veriut "Alternativa" ka autorizuar kryetarin Afrim Gashi që të vazhdojë bisedimet për t’u...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER