Tjetër kallëzim për shembjen e Teatrit, Aleanca padit këshillin bashkiak dhe drejtorin e IMT

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka kallëzuar në prokurori anëtarët e këshillit bashkiak të Tiranë që vendosën prishjen e Teatrit Kombëtar. Një padi është dorëzuar edhe për drejtorin e Inspektoratit Ndërtimor të bashkisë së kryeqytetit.

Sipas aktivistëve, këta persona duhet të hetohen për shkatërrim pronë dhe të veprave kulturore e shpërdorim detyre.

“Organet e drejtësisë, për të qenë të drejtë me ligjin penal do të duhet t’i kishin iniciuar vetë këto procese, por nuk e kanë bërë.

Uroj që këto që kanë sjellë aktivistët e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, t’i marrin në konsideratë dhe t’i dokumentojnë siç duhet. Konstatohet se ka shkelje të gjithanshme dhe në gjykimin tonë prishja e godinës së teatrit kaq qenë e paligjshme”, tha juristi Adriatik Lapaj

Kjo nuk është padia e vetme që aleanca ka dorëzuar në këtë prokurori. Në një tjetër kallëzim të dorëzuar disa ditë para prishjes së Teatrit, ata akuzojnë inxhinieret që firmosë prishjen e Teatrit për shpërdorim detyre.

Gjithashtu, dy kallëzime të tjera janë dorëzuar në Prokurorinë e Posaçme SPAK ku kërkohet hetim për kryetarin e bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe zëvendësin e tij Arbër Mazniku.  

Mund të lexoni gjithashtu:

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit kallëzon në SPAK Veliajn, Lleshajn dhe Veliun

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit padit në SPAK Veliajn dhe Maznikun

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit padit për shpërdorim detyre 3 ekspertë të ndërtimit që propozuan shembjen e teatrit


Etiketimet

Kompanitë ajrore paralajmërojnë probleme me fluturimet prej teknologjisë 5G

Kalimi i shërbimeve të telefonave në teknologjinë 5G do të shkaktojë probleme të mëdha me fluturimet. 10 kompanitë më të mëdha ajrore në SHBA e...

OBSH kërkon të dhëna nga kompanitë prodhuese për vaksinat anti-COVID

Komiteti i OBSH-së kërkoi nga kompanitë prodhuese të listojnë vaksinat e tyre për përdorim urgjent. Ata arsyetuan se vonesat po ndikonin në përdorimin e...

Microsoft investon miliarda dollarë në industrinë e lojërave

Microsoft do të blejë prodhuesin e lojërave Activision Blizzard për 68.7 miliardë dollarë. Kjo është ujdia më e shtrenjtë në këtë sektor. Kompania prodhuese e...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER