Meta e Ruçi urojnë Gjermaninë për presidencën e BE-së, garantojnë se do punojnë për përmbushjen e kushteve të Bundestagut

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti Ilir Meta dhe kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi mirëpritën të mërkurën marrjen e presidencës së radhës në Bashkimin Evropian nga Gjermania.

Dy zyrtarët e lartë të shtetit shqiptar shprehën besimin se nën ndikimin e politikës gjermane Evropa do të marrë një perspektivë pozitive drejt riorganizimit për përballimin e pandemisë së COVID-19, përballjes me krizën ekonomike, por edhe për çështjen e zgjerimit.

Përmes një postimi në Facebook, Meta u shpreh mirënjohës për ndikimin e politikës gjermane në vendosjen e Shqipërisë në krye të agjendës së integrimit.

Meta kujtoi se Shqipëria duhet të përmbushë dhe zbatojë kërkesat e vendosura nga Bundestagu gjerman pasi “kjo është mundësi që nuk duhet humbur kurrsesi!”.

Të martën Meta takoi kryeparlamentarin Ruçi, me të cilin bashkërendoi nisjen e punës për përshpejtimin e procesit të emërimeve në drejtësi, proces i kërkuar nga Bundestagu.

“Shpresoj që kjo të frymëzojë një qasje të ngjashme gjithëpërfshirëse në të gjitha fushat ku nevojiten reforma kyçe. Pritshmëritë për nisjen e negociatave të anëtarësimit gjatë presidencës gjermane janë të larta,” – u shpreh Meta.

Ndërkohë kryeparlamentari Ruçi i drejtoi një urim homologut të tij gjerman Wolfgang Schäuble, të cilit i shprehu falënderim për mbështetjen e dhënë Shqipërisë.

“Bashkimi Europian po përballet me një recesion të thellë. Por Shqipëria ka besim të plotë se plani i Gjermanisë për rimëkëmbjen ekonomike të vendit dhe të Europës, për të përballuar dhe kapërcyer pasojat e pandemisë së koronavirusit, do të jetë një mbështetje e madhe për të gjithë kontinentin, përfshirë vendet e Ballkanit Perëndimor,” – u shpreh kryeparlamentari Ruçi teksa theksoi se Kuvendi dhe Presidenti “po punojnë me përgjegjësi për të zbatuar rekomandimet e Këshillit Evropian dhe Bundestagut.

Presidenca e Këshillit të BE-së kryeson takimet në çdo nivel në Këshill, koordinon si dhe drejton vazhdimësinë e punës së Këshillit. Çdo 6 muaj Presidenca i kalon në rotacion një prej vendeve anëtare të BE-së.

 

Lexoni gjithashtu:

Gjermania merr sot presidencën e radhës së BE-së


Etiketimet

OBSH kërkon të dhëna nga kompanitë prodhuese për vaksinat anti-COVID

Komiteti i OBSH-së kërkoi nga kompanitë prodhuese të listojnë vaksinat e tyre për përdorim urgjent. Ata arsyetuan se vonesat po ndikonin në përdorimin e...

Microsoft investon miliarda dollarë në industrinë e lojërave

Microsoft do të blejë prodhuesin e lojërave Activision Blizzard për 68.7 miliardë dollarë. Kjo është ujdia më e shtrenjtë në këtë sektor. Kompania prodhuese e...

Berisha nuk regjistrohet në KQZ pa vërtetim gjykate, thotë juristi

Pa vërtetim gjykate Sali Berisha nuk mund të regjistrohet në KQZ. Kjo ishte deklarata e konstitucionalistit Jordan Daci, i cili sqaroi se praktika e Gjykatës...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER