12 të shoqëruar në polici nga protesta kundër mbylljes së klubeve dhe ndalimit të muzikës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Policia e Tiranës njoftoi paraditen e së martës për shoqërimin në komisariate të 12 personave, të cilët akuzohen për “organizim tubimi të paligjshëm” dhe “pengim të qarkullimit të automjeteve”.

Dhjetëra sipërmarrës dhe artistë protestuan mbrëmjen e së hënës në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” kundër vendimit të qeverisë që mbyll klubet e natës dhe ndalon muzikën në bare e restorante pas orës 20:00.

Gjatë protestës policia ndërhyri duke e shpërndarë atë. Në njoftimin e shpërndarë për mediat, policia pretendoi se protesta ishte organizuar pa u marrë leje autoriteteve.

Legjislacioni shqiptar nuk parashikon ndonjë procedurë marrje leje, por vetëm njoftim paraprak për organizim tubimesh. Ndërkohë në gjendjen e pandemisë së COVID-19, qeveria ka ndaluar çdo grumbullim për të parandaluar përhapjen e infeksionit.

Autoritetet apeluan sërish për respektimin e masave si mbajtja e maskës, mbajtja e distancës fizike dhe që “shqetësimet që kanë t’ia adresojnë institucioneve.

 

Lexoni gjithashtu:

Mbyllja e klubeve të natës, Rakacolli: Vendimi për hir të shëndetit publik, nuk respektuan masat

Artistët në protestë kundër aktit normativ të ministrisë që ndalon muzikën pas orës 20:00

Mbyllja e diskove dhe muzikës, pronarët e lokaleve: Do falimentojmë, 30 anulime për gjysmë ore

Qeveria mbyll klubet e natës pasi injorojnë masat anti-covid


Etiketimet

Microsoft investon miliarda dollarë në industrinë e lojërave

Microsoft do të blejë prodhuesin e lojërave Activision Blizzard për 68.7 miliardë dollarë. Kjo është ujdia më e shtrenjtë në këtë sektor. Kompania prodhuese e...

Berisha nuk regjistrohet në KQZ pa vërtetim gjykate, thotë juristi

Pa vërtetim gjykate Sali Berisha nuk mund të regjistrohet në KQZ. Kjo ishte deklarata e konstitucionalistit Jordan Daci, i cili sqaroi se praktika e Gjykatës...

A është politike inicativa e Metës për bashkitë pa kryetarë?

Juristi Plarent Ndreca tha se presidenti i Shqipërisë Ilir Meta mund të jetë duke bërë një veprim politik, për të dekretuar datën e zgjedhjeve...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER