‘SHBA ka pritshmëri të qarta për marrëveshjen e 5 qershorit’, ambasada zbardh takimin e Yuri Kim me Ramën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka zbardhur takimin e zhvilluar ditën e sotme mes ambasadores Yuri Kim dhe kryeministrit Edi Rama në ambientet e kryeministrisë.


Burime nga ambasada e SHBA bëjnë me dije se në takimin që zgjati për 2 orë, u diskutuan “një gamë e gjerë çështjesh, përfshi pritshmëritë e qarta dhe të mirënjohura të SHBA në lidhje me marrëveshjen e 5 qershorit të këshillit politik.

Vendimi i mazhorancës për ndryshimet kushtetuese, që përfshijnë hapjen e listave zgjedhor dhe heqjen e koalicioneve trazoi politikën shqiptare ditët e fundit, teksa opozita e cilësoi këtë lëvizje shkelje të marrëveshjes së 5 qershorit, arritur mes mazhorancës dhe opozitës brenda dhe jashtë parlamentare, në praninë e ambasadores së SHBA.

Ditën e djeshme këshilli politik u mblodh sërish me praninë edhe të kryeministrit Edi Rama në cilësinë e kryetarit të PS për të diskutuar lidhur me ndryshimet kushtetuese, por pas disa orë bisedimesh nuk u arrit në një dakordësi, pasi siç tha kreu i qeverisë, opozita kishte kërkuar më shumë kohë.

Nga ana tjetër, kryeministri Edi Rama ripërsëriti ditën e sotme qëndrimin e palëkundur të PS për hapjen e listave si diçka që sipas tij e kërkon populli.

 

Lexoni gjithashtu:

Tryeza e Këshillit Politik, Premto Gogo: Prezenca e Ramës i dha nivelin e duhur diskutimeve

Edi Rama këmbëngul tek hapja e listave: PS-ja do atë që duan qytetarët

Kristaq Kume në Euronews Albania: Ulja e palëve në tryezën e Këshillit Politik nuk është lëvizje në boshllëk

Mbyllet Këshilli Politik, Rama: Diskutimi, pozitiv. Hapja e listave nuk është më variant, por angazhim i PS






Etiketimet

BE pezullon rregullat e borxhit për shkak të pasigurisë ekonomike

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi se aktualisht bota...

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...


TË FUNDIT

BE pezullon rregullat e borxhit për shkak të pasigurisë ekonomike

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi se aktualisht bota...

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...

Zbulohet laborator me mbi 10 mijë bimë kanabis në veri të Kosovës

Policia e Kosovës gjatë një aksioni për goditjen e kontrabandës në veri të vendit, ka zbuluar një laborator për kultivimin e kanabisit. Ministri i Punëve...

Rastet e fundit pozitive me COVID vetëm në 3 qarqe

Gjatë ditës së fundit në Shqipëri janë identifikuar 17 raste pozitive me COVID-19 nga kryerja e 623 testimeve. Të gjitha rastet janë zbuluar vetëm në...







Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER