Dosja ‘339’, SPAK firmos 22 urdhër-arreste për komisionerët e tre qendrave të votimit në zgjedhjet e 2017

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

22 urdhër-arreste ka firmosur prokuroria e posaçme SPAK për vjedhjen e votimeve në zgjedhjet parlamentare të 2017 në Durrës.

Personat e arrestuar janë komisionerë të tre qendrave të votimit në Shijak dhe dy në Maminas . Sipas hetimeve këta persona kanë lejuar të votojnë persona të ndryshëm për qytetarë të cilët në atë kohë nuk ndodheshin farë në Shqipëri.

SPAK sqaron se në total janë rreth 50 vota të cilat janë futur në kuti në këtë formë.

Mbi këta persona rëndon akuza e votimit më shumë se njëherë ose pa u identifikuar. Për këtë çështje në prokurori u pyet edhe ish-kryetari i bashkisë së Durrësit Vangjush Dako dhe zyrtarë të tjerë lokal.

Nga 22 urdhër arrestet e ekzekutuara për 11 persona është caktuar masa e sigurisë arrest me burg, 8 arrest shtëpie dhe 3 detyrim paraqitje.

 

Lexoni gjithashtu:

Banda e Avdylajve kërcënoi me jetë punonjësit e burgut 313-të

Kundërshtuan kontrollin në qeli, autoritetet e burgjeve kërkojnë mbikëqyrje të veçantë për Avdylajt


Etiketimet

OBSH kërkon të dhëna nga kompanitë prodhuese për vaksinat anti-COVID

Komiteti i OBSH-së kërkoi nga kompanitë prodhuese të listojnë vaksinat e tyre për përdorim urgjent. Ata arsyetuan se vonesat po ndikonin në përdorimin e...

Microsoft investon miliarda dollarë në industrinë e lojërave

Microsoft do të blejë prodhuesin e lojërave Activision Blizzard për 68.7 miliardë dollarë. Kjo është ujdia më e shtrenjtë në këtë sektor. Kompania prodhuese e...

Berisha nuk regjistrohet në KQZ pa vërtetim gjykate, thotë juristi

Pa vërtetim gjykate Sali Berisha nuk mund të regjistrohet në KQZ. Kjo ishte deklarata e konstitucionalistit Jordan Daci, i cili sqaroi se praktika e Gjykatës...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER