”Policia s’do përgjojë”, tërhiqet mazhoranca, në ndryshimet ligjore vetëm fjala ”mbikëqyrje”

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Komisioni për Sigurinë Kombëtare miratoi në parim ndryshimet në Ligjin për Policinë e Shtetit, por në draftin final mazhoranca ka hequr fjalën “përgjim ambiental” duke e zëvendësuar me “mbikëqyrje”.


Kështu shumica socialiste ka riformuluar propozimin për ndryshimin në Nenit 131 të ligjit, që i jepte të drejt uniformave blu të përgjonin bisedat e personave në ambiente publike, si dhe në mjete të transportit publik.

“Në thelb janë bërë ndryshime sa i përket terminologjisë, për arsye se pati disa keqkuptime që besoj që ishin të argumentuara sa i përket terminologjisë. Për arsye se shumë veta e keqkuptuan si një ndërhyrje në ligjin e përgjimeve, dhe për dhënie atributesh, kompetencash policisë për të kryer përgjime, me iniciativën e vet dhe nën përgjegjësinë e vetë. Është rishikuar terminologjia duke zëvendësuar fjalën “përgjim ambiental”, me “mbikëqyrje”. Kjo besoj e ka zëvendësuar në thelb shqetësimin e disa kolegëve të komisionit dhe të disa përfaqësueseve të institucioneve. Thelbi i këtij ndryshimi në ligj është neni 131, i cili flet për masat e veçanta,” – u shpreh ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj.

Në parim u votua edhe parashikimi që punonjësit e Policisë së Shtetit të mund të transferohen në struktura të tjera shtetërore si hetimi tatimor, nëse kjo kërkohet por duke hequr dorë nga atributet e uniformës.

 

Lexoni gjithashtu:

Përgjimet me “çimka”, qeveria tërhiqet nga projektligji që i shtonte kompetencat policisë

Juristi Logu: Projektligji për policinë vë në diskutim qëllimin kryesor të reformës në drejtësi

Nisma për përgjimet e Policisë së Shtetit, deputetja Xhina: Ky ligj ka nevojë për sqarim publik

Përgjimet me “çimka”, Prokuroria e Përgjithshme kundër nismës së Ministrisë së Brendshme


Etiketimet

Parlamenti miraton ligjin për menaxhimin e Butrintit

Fondacioni shqiptaro-amerikan për Zhvillim do të marrë në menaxhim për 10 vitet e ardhshme Parkun Kombëtar të Butrintit. Ligji është miratuar këtë të hënë në...

BE pezullon rregullat e borxhit për shkak të pasigurisë ekonomike

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi se aktualisht bota...


TË FUNDIT

Parlamenti miraton ligjin për menaxhimin e Butrintit

Fondacioni shqiptaro-amerikan për Zhvillim do të marrë në menaxhim për 10 vitet e ardhshme Parkun Kombëtar të Butrintit. Ligji është miratuar këtë të hënë në...

BE pezullon rregullat e borxhit për shkak të pasigurisë ekonomike

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi se aktualisht bota...

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...

Zbulohet laborator me mbi 10 mijë bimë kanabis në veri të Kosovës

Policia e Kosovës gjatë një aksioni për goditjen e kontrabandës në veri të vendit, ka zbuluar një laborator për kultivimin e kanabisit. Ministri i Punëve...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER