‘Kemi testuar 1 për qind të popullsisë këtë muaj’. Silva Bino tregon çfarë do të bëhet me shkollat

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Shtimi i rasteve me coronavirus në vendin tonë ka detyruar Komitetin e Ekspertëve të ndërmarrë disa masa kufizuese. 


Kështu është vendosur mbyllja e konvikteve, dhe zhvillimi online i mësimit për studentët. Gjithashtu po vlerësohet mbyllja e bareve në zonën e bllokut pas orës 22:00

Silva Bino, Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP tha për Euronews Albania se vendimi për të zhvendosur online mësimin në universitete u mor pas të dhënave epidemiologjike që tregonin një shtim të rasteve me COVID-19 gjatë dy javëve të fundit dhe përhapjen më të madhe të infeksionit në moshat e reja.

Sa i përket shkollave 9-vjeçare, znj. Bino tha se nga vlerësimet e bëra deri tani, të mbështetura edhe në të dhënat botërore, rezulton se këto ambiente nuk kanë impakt në përhapjen e epidemisë.

E pyetur nëse është i mjaftueshëm numri i testimeve që po kryhen znj. Bino solli si shembull vende të cilat sipas saj kanë pasur sukses përballë COVID, siç është Koreja e Jugut apo Tajvani që testojnë deri në 1 për qind të popullatës, gjë që siç tha Shqipëria e ka arritur gjatë këtij muaji.

Ajo apeloi për zbatimin e rregullave të thjeshta që nisin nga mbajtja e maskës, por kjo e fundit nuk mjafton sipas shefes së ISHP, nëse nuk ndiqet nga të tjera rregulla në komunitet që kanë të bëjnë me distancimin social.

Znj. Bino tha se do të nisë futja e testeve të shpejta, ndërsa shpjegoi se ato janë teste specifike që identifikojnë, por kanë një marzh gabimi më të madh se testi PCR.


Etiketimet

Kurti reagon për aksionin në Veri: Krimi po luftohet pa ndërprerje

Kryeministri Albin Kurti ka reaguar pas aksionit të Policisë së Kosovës në veri, ku u gjet një laborator i kultivimit të marijuanës me mbi...

Rama pas dështimit të raundit të dytë: Duhen dy për tango

Pas dështimit të raundit të dytë të presidentit, Rama deklaroi për mediat se nuk kanë partner. Ai u shpreh se po pret me qetësi...

Haxhiu: Opozita e Berishës ia rrezikon pushtetin Ramës më shumë se Basha

Analisti Baton Haxhiu tha në emisionin ‘Shock’ se me fitoren e një ditë më parë Berisha ka arritur ta fitojë betejën e tij të...


TË FUNDIT

Kurti reagon për aksionin në Veri: Krimi po luftohet pa ndërprerje

Kryeministri Albin Kurti ka reaguar pas aksionit të Policisë së Kosovës në veri, ku u gjet një laborator i kultivimit të marijuanës me mbi...

Rama pas dështimit të raundit të dytë: Duhen dy për tango

Pas dështimit të raundit të dytë të presidentit, Rama deklaroi për mediat se nuk kanë partner. Ai u shpreh se po pret me qetësi...

Haxhiu: Opozita e Berishës ia rrezikon pushtetin Ramës më shumë se Basha

Analisti Baton Haxhiu tha në emisionin ‘Shock’ se me fitoren e një ditë më parë Berisha ka arritur ta fitojë betejën e tij të...

Parlamenti miraton ligjin për menaxhimin e Butrintit

Fondacioni shqiptaro-amerikan për Zhvillim do të marrë në menaxhim për 10 vitet e ardhshme Parkun Kombëtar të Butrintit. Ligji është miratuar këtë të hënë në...

BE pezullon rregullat e borxhit për shkak të pasigurisë ekonomike

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER