COVID po zvarrit gjyqet, gjyqtarë, prokurorë dhe avokatë të prekur mungojnë në seanca

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Shtimi i rasteve me coronavirus po ndikon edhe në zvarritjen e proceseve gjyqësore pasi gjyqtarë, prokurorë dhe avokatë kanë rezultuar pozitiv.


Megjithëse prej marsit gjykatat kanë funksionuar të mbyllura dhe seancat janë zhvilluar me numër të kufizuar personash të domosdoshëm, COVID-19 ka depërtuar në këto institucione, duke u kthyer në një problem serioz sa i takon zvarritjes së gjyqeve.

Të hënën seanca për të pandehurit e pjesës së mbetur të ‘dosjes 339’ u shty për shkak se një avokat dyshohet të jetë infektuar me COVID-19.

Dhjetëra seanca të tjera janë shtyrë për të njëjtat arsye edhe në Gjykatën e Tiranës, bëjnë me dije burime të Euronews Albania, ku pozitivë, krahas gjyqtarëve dhe avokatëve, kanë rezultuar edhe pjesëtarë të administratës së gjykatave dhe prokurorisë së kryeqytetit. Edhe në Gjykatën Administrative të Apelit këtë të martë u shty seanca, ku kandidati i skualifikuar për në Kushtetuese, Sinan Tafaj ka ankimuar vendimin e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi.

Shkak është bërë mungesa e relatores së çështjes, ndonëse arsyeja nuk dihet, ndërsa prej ditësh Apeli Administrativ po shqyrton vetëm çështje emergjente, pasi një pjesë e administratës gjyqësore dhe gjyqtarë janë të prekur nga COVID-19. Ditët e fundit mësohet se raste të shtuara me COVID-19 janë konstatuar edhe në Gjykatën e Vlorës dhe atë të Durrësit.


Etiketimet

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...

Zbulohet laborator me mbi 10 mijë bimë kanabis në veri të Kosovës

Policia e Kosovës gjatë një aksioni për goditjen e kontrabandës në veri të vendit, ka zbuluar një laborator për kultivimin e kanabisit. Ministri i Punëve...

Rastet e fundit pozitive me COVID vetëm në 3 qarqe

Gjatë ditës së fundit në Shqipëri janë identifikuar 17 raste pozitive me COVID-19 nga kryerja e 623 testimeve. Të gjitha rastet janë zbuluar vetëm në...


TË FUNDIT

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...

Zbulohet laborator me mbi 10 mijë bimë kanabis në veri të Kosovës

Policia e Kosovës gjatë një aksioni për goditjen e kontrabandës në veri të vendit, ka zbuluar një laborator për kultivimin e kanabisit. Ministri i Punëve...

Rastet e fundit pozitive me COVID vetëm në 3 qarqe

Gjatë ditës së fundit në Shqipëri janë identifikuar 17 raste pozitive me COVID-19 nga kryerja e 623 testimeve. Të gjitha rastet janë zbuluar vetëm në...

Të martën caktohet data për raundin e tretë për zgjedhjen e Presidentit

Konferenca e Kryetarëve pritet të mblidhet mesditën e së martë për të caktuar datën e mbajtjes së raundit të tretë për zgjedhjen e Presidentit...

Rama-opozitës: Do ta votojmë ligjin për Butrintin, s’mund ta mbani peng

Kryeministri Edi Rama mbrojti në Kuvend marrëveshjen për menaxhimin e Parkut Kombëtar të Butrintit. Rama iu drejtua me tone të ashpra opozitës duke thënë se...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER