Arjana Fullani kërkon rikthimin, ish-gjyqtarja kundërshton përjashtimin me 15 vite nga sistemi i drejtësisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ish-gjyqtarja e lartë Arjana Fullani i është drejtuar të mërkurën Kolegjit të Posaçëm të Apelit ku ka paraqitur kundërshtitë e saj për përjashtimin me 15 vite nga sistemi i drejtësisë.


Seanca në Komisionin e Posaçëm të Apelimit ka nisur rreth orës 10:00 të së mërkurvs. Fullani është paraqitur me ish-kolegen Evelina Qirjako, e cila drejton mbrojtjen e saj në cilësinë e avokates.

Arjana Fullani është bashkëshorte e ish-guvernatorit të Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani.

Ajo qe emëruar në Gjykatën e Lartë në korrik 2008. Rreth dhjetë vite më pas ajo u largua si gjyqtare e kësaj gjykate, edhe pse sipas ligjit ajo mund të qëndronte në detyrë pa afat kohor deri në zëvendësimin e saj.

Gazetari i Euronews Albania Eni Ferhati raportoi se Fullani pretendon që nuk është dorëhequr nga statusi i saj i magjistratit, por “thjesht nuk ka pranuar një emërim në Gjykatën e Apelit” kur “mbaroi mandatin në Gjykatën e Lartë”.

Ferhati sqaroi se Komisioni i Pavarur i Kualifikimit vendosi ta pezullojë zonjën Fullani për 15 vite nga sistemi i drejtësisë pas një komunikimi me Kolegjin e Lartë Gjyqësor dhe ky Kolegj i ka komunikuar se “ajo ka hequr dorë nga statusi i magjistratit”.

“Për këtë çështje ka interpretime të juristëve të cilët mendojnë se zonja Fullani po përpiqet të rikthehet në sistem pa u përballur me vetingun në drejtësi,” – u shpreh gazetari Ferhati duke kujtuar se largimi i ish-gjyqtares ndodhi përpara se të miratohej ligji i vetingut.

Nëse vendimi për pezullimin për 15 vite nga sistemi i drejtësisë do të hidhet poshtë, atëherë çështja e saj do të kalojë në procedura të tjera që do të kalojnë përmes Këshillit të Lartë Gjyqësor.


Etiketimet

Haxhiu: Opozita e Berishës ia rrezikon pushtetin Ramës më shumë se Basha

Analisti Baton Haxhiu tha në emisionin ‘Shock’ se me fitoren e një ditë më parë Berisha ka arritur ta fitojë betejën e tij të...

Parlamenti miraton ligjin për menaxhimin e Butrintit

Fondacioni shqiptaro-amerikan për Zhvillim do të marrë në menaxhim për 10 vitet e ardhshme Parkun Kombëtar të Butrintit. Ligji është miratuar këtë të hënë në...

BE pezullon rregullat e borxhit për shkak të pasigurisë ekonomike

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...


TË FUNDIT

Haxhiu: Opozita e Berishës ia rrezikon pushtetin Ramës më shumë se Basha

Analisti Baton Haxhiu tha në emisionin ‘Shock’ se me fitoren e një ditë më parë Berisha ka arritur ta fitojë betejën e tij të...

Parlamenti miraton ligjin për menaxhimin e Butrintit

Fondacioni shqiptaro-amerikan për Zhvillim do të marrë në menaxhim për 10 vitet e ardhshme Parkun Kombëtar të Butrintit. Ligji është miratuar këtë të hënë në...

BE pezullon rregullat e borxhit për shkak të pasigurisë ekonomike

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi se aktualisht bota...

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER