Rama sulmon opozitën: Buxheti 2021 përbën angazhim më të madh për shëndetësinë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Kryeministri Edi Rama ka sulmuar nga foltorja e kuvendit opozitën parlamentare dhe atë jashtë parlamentit. Teksa diskutohej buxheti për vitin e ardhshëm, kreu i ekzekutivit e konsideroi atë, si angazhimin më të madh financiar për shëndetësinë.


“Sot janë të njëjtën njerëz, por e njëjta formulë, të njëjtët që ftojnë shqiptarët të votojë për Lulin dhe të marrin peshqesh Ilir Metën dhe Monikën, se Saliu është barkun e Lulit, jo si lepur, por si luan.

Ju jeni ndryshe, por tabelën e shumëzimit e keni njësoj me ata që s’janë këtu. Ju opozita këtu dhe ata bashkohuni që të hiqet tabela e shumëzimit nga ky vend që të shpëtojnë të gjithë, liberalizoheni aritmetikën. E keni dhënë me prova që jeni tapë topi. Ky buxhet përbën edhe angazhimin më të madh financiar të një qeverie në 30 vjet për shëndetësinë”, tha kryeministri.

Rama e cilësoi si shumë të suksesshme mënyrën se si qeveria i përballoi të dyja krizat e njëpasnjëshme, në fillim tërmetin e 26 nëntorin e më tej pandeminë e coronavirus që ka mbërthyer të gjithë botën.

Sipas tij, nëse këto fatkeqësi do të kishin ndodhur në kohën kur qeveristë PD, nuk dihet cili do të ishte fati i njerëzve, që sot siç tha janë pa shtëpi për shkak të një fatkeqësie natyrore, por nesër do të kenë në dorë çelësat e shtëpive të reja, falas.


Etiketimet

BE pezullon rregullat e borxhit për shkak të pasigurisë ekonomike

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi se aktualisht bota...

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...


TË FUNDIT

BE pezullon rregullat e borxhit për shkak të pasigurisë ekonomike

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi se aktualisht bota...

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...

Zbulohet laborator me mbi 10 mijë bimë kanabis në veri të Kosovës

Policia e Kosovës gjatë një aksioni për goditjen e kontrabandës në veri të vendit, ka zbuluar një laborator për kultivimin e kanabisit. Ministri i Punëve...

Rastet e fundit pozitive me COVID vetëm në 3 qarqe

Gjatë ditës së fundit në Shqipëri janë identifikuar 17 raste pozitive me COVID-19 nga kryerja e 623 testimeve. Të gjitha rastet janë zbuluar vetëm në...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER