Trafikuan 2.6 tonë marijuanë me kamionin me targa shqiptare, burg dy të arrestuarve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjykata e Shkodrës ka lënë në masën e sigurisë “arrest me burg” Arlind Tabakun dhe Përparim Shurdhin të arrestuar dy ditë më parë si bashkëpunëtorë në trafikimin e 2.6 tonë marijuanë që u kap në kamionin me targa shqiptare në Mal të Zi.

Sipas organit të akuzës 36-vjeçari Tabaku dyshohet se është personi,  i cili i ka gjetur magazinën shoferit të kamionit, Ervis Calliku tashmë i arrestuar.

Ky i fundit i kishte kërkuar Arlind Tabakut t’i gjente një ambient me qira për të lënë fruta perimet në Lushnjë. Magazina e marrë me qira nga shoferi Caliku ishte në pronësi të Përparim Shurdhit.

Ndonëse të vënë përballë kësaj akuze dy të dyshuarit kanë mohuar përfshirjen në trafikimin e tonelatave me marijuanë.

Nga ana tjetër përfaqësuesit ligjor të Arlind Tabakut pas seancës gjyqësore thanë se prokuroria nuk ka asnjë provë për përfshirjen e tij në trafikimin e lëndës narkotike. Ndërsa shtuan se është absurde për autoritetet, që nuk kanë nisur hetim për punonjësit e doganës ku kaloi kamioni.

“Sot Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Shkodër solli zero prova ndaj tij. Ka vetëm një deklarim të z. Arlind  Tabaku, i cili deklaron se me shoferin ka kontaktuar në datën 27, ku ka kërkuar së bashku me të një ambient me qira në Lushnjë, dhe prej datës 27 pretendimi i datës  2 nëntor, ku pretendohet se kamioni ka qëndruar në qytetin e Lushnjës nuk ka më asnjë lloj kontakti ”, tha Saimir Korreshi, avokati i Arlind Tabakut. 

“Është për t’u çuditur se deri tani nuk është marrë në përgjegjësi penale asnjë shtetas që punon në zyrën doganore të Hanit të Hotit, ndërkohë që kapen dy shtetas, ku puna e vetme është ngarkim-shkarkimi i fruta-perimeve”, tha avokati tjetër, Anton Korreshi.

Pak ditë më parë një sasi prej 2.6 tonë marijuanë u bllokua në rrethinat e Podgoricës në Mal të Zi. Droga u kap në një kamion me targa shqiptare e fshehur mes fruta perimeve dhe destinacion final kishte Gjermaninë.

Lexoni gjithashtu:

Arrestohen dy persona të tjerë për dy tonët drogë që u kapën në kufirin me Malin e Zi

Kapja e drogës në Mal të Zi, hetimet shtrihen edhe në Shqipëri

Kapet kamioni me dy tonë kanabis në Podgoricë, kishte kaluar transit në Shqipëri nga Hani i Hotit

Etiketimet

LSDM pa “Alternativë”, ende pa pakt me partinë shqiptare për koalicion

Në mbledhjen e Kryesisë Qendrore, partia opozitare shqiptare në Maqedoninë e Veriut "Alternativa" ka autorizuar kryetarin Afrim Gashi që të vazhdojë bisedimet për t’u...

8 viktima nga COVID-19, mbi 400 raste të reja në 24 orë

Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri ka pasur 8 humbje jete dhe mbi 400 raste të reja me COVID-19. Viktimat janë dy qytetarë nga...

Mijëra qytetarë nderojnë 3 viktimat e sulmit me armë në Deçan

Mijëra qytetarë në Deçan kanë ndezur qirinj për tre personat që u vranë mbrëmjen e së premtes pas një sulmi me armë ndaj një...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER