Ryshfet për një kontratë qiraje, SPAK dërgon në gjyq dy ish-zyrtarët e burgut 313-të

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-drejtori i burgut “Jordan Misja” dhe drejtori i logjistikës janë dërguar për gjykim nga Struktura e Posaçme Anti-Korrupsion (SPAK) për një rast ryshfeti dhe abuzimi me detyrën.

SPAK njoftoi të martën se ka përfunduar hetimet dhe ka dërguar si të pandehur ish-drejtorin Eduard Strugajn, ish-shefin e logjistikës Florin Ahmetajn dhe shtetasin Ervin Kurtulla, të cilët akuzohen se i kanë kërkuar dhe marrë 457 mijë lekë ryshfet sipërmarrësit të kafeve me makineta, Ilirjan Paço në këmbim të një kontrate qiraje për të ushtruar aktivitetin në mjediset e paraburgimit.

Në fillim të këtij viti dy zyrtarët i kanë kërkuar Paços 100 mijë lekë, para të cilat ai ia ka dhënë Ervin Kurtullës dhe ky i fundit Ahmetajt dhe Strugajt.

SPAK thotë se dy zyrtarët i kanë kërkuar Kurtullës pagesa mujore shtesë kundrejt kontratës së qirasë dhe ky i fundit ua ka mundësuar ato, për këtë ai është gjithashtu i pandehur në çështjen me Ahmetajn dhe Strugajn.

“Falë këtyre veprimeve u bë e mundur që më 31 mars, mes paraburgimit të përfaqësuar nga Drejtori Strugaj dhe subjektit Kurtulla, të lidhej kontrata e qirasë për shfrytëzimin e ambienteve. Gjithashtu në datat 2 dhe 3 prill, Kurtulla u ka dhënë si përfitime 100 mijë lekët që u kishte marrë Ilirian Paços, me qëllim që ky i fundit të ushtronte aktivitetin,” – thuhet në njoftimin e SPAK-ut.

Dy zyrtarët në fjalë dhe personi i përfshirë në korrupsion do të gjykohen tashmë për “korrupsion”, “shpërdorim detyre” dhe “shkelje e barazisë në pjesëmarrjen në tenderë apo ankande publike”.


Etiketimet

OBSH kërkon të dhëna nga kompanitë prodhuese për vaksinat anti-COVID

Komiteti i OBSH-së kërkoi nga kompanitë prodhuese të listojnë vaksinat e tyre për përdorim urgjent. Ata arsyetuan se vonesat po ndikonin në përdorimin e...

Microsoft investon miliarda dollarë në industrinë e lojërave

Microsoft do të blejë prodhuesin e lojërave Activision Blizzard për 68.7 miliardë dollarë. Kjo është ujdia më e shtrenjtë në këtë sektor. Kompania prodhuese e...

Berisha nuk regjistrohet në KQZ pa vërtetim gjykate, thotë juristi

Pa vërtetim gjykate Sali Berisha nuk mund të regjistrohet në KQZ. Kjo ishte deklarata e konstitucionalistit Jordan Daci, i cili sqaroi se praktika e Gjykatës...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER