Padia ndaj BIRN Albania nga biznesmeni Mirel Mërtiri, për ‘dëm moral dhe ekzistencial’ 

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Biznesmeni Mirel Mërtiri, paditi në Gjykatën e Tiranës rrjetin investigativ BIRN Albania.

Në kërkesë-padi, Mërtiri kërkon fshirjen e shkrimit “Politika pas plehrave: Kush është biznesmeni në hije i monopolit të inceneratorëve” si dhe përgënjeshtrimin e tij nga Reporter.al.

Në padi biznesmeni pretendon se raportimi për lidhjet e tij me koncesionet e trajtimit të mbetjeve urbane i ka shkaktuar ‘një dëm shumë të rëndë moral dhe ekzistencial’.

Ai i konsideron faktet në shkrim të pabaza, sa kohë që sipas tij nuk ekziston ndonjë vendim nga institucionet kompetente që ta ketë ngarkuar atë me përgjegjësi penale apo administrative.

Shkrimi me autorë Aleksandra Bogdani dhe Besar Likmeta u publikua më 17 shtator 2020 dhe trajton lidhjen e Mërtirit me ish-ministrin e Financave, Arben Ahmetaj si dhe lidhjen e ngushtë të tij me dy pronarët zyrtarë të koncesioneve të inceneratorëve, Stela Gugallja dhe Klodian Zoto.

BIRN Albania deklaron se i qëndron fakteve të publikuara, duke e cilësuar padinë e biznesmenit një përpjekje për të censuruar të vërtetën.

Etiketimet

KQZ në Kosovë shpall rezultatet e zgjedhjeve lokale

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë ka shpallur rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve lokale të mbajtura më 17 tetor në të gjithë komunat e vendit...

Putin i kërkon Gazprom-it të nisë furnizimin me gaz drejt Europës

Presidenti rus Vladimir Putin i kërkoi kreut të gjigantit energjetik Gazprom, Alexei Miller, që pasi të përfundojë mbushjen e rezervave kombëtare të nisë të...

SPAK fillon hetimet për Fatmir Mediun

SPAK nis hetimet për Fatmir Mediun, dosjen e të cilit e mori disa ditë më parë nga Gjykata e Lartë. Kalimi i akteve është bërë...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER