Vakancat në ‘Kushtetuese’, Dardan Mustafaj: Procesi do jetë në ngërç për shkak të mosfunksionimit të Gjykatës së Lartë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Dardan Mustafaj, ish-këshilltar i Gjykatës Kushtetuese u shpreh në Euronews Albania se ende nuk dihet se cilave çështje do u japë prioritet Gjykata Kushtetuese. Ai theksoi se ende nuk ka pasur një seleksionim paraprak për çështjet që do të gjykohen nga kjo gjykatë.


 “Gjykata Kushtetuese nuk ka komunikuar rreth situatës nëse ato kanë kaluar në fazën e seleksionimit paraprak, ka çështje që lidhjen me presidentin, ka çështje që lidhen me ligjet, me pronat. Ne duhet të presim të shohim se cili do të jetë qëndrimi, se cilat çështje do u japë prioritet Gjykata Kushtetuese, a do të vendosë që të japë prioritet çështjes të një natyre politike, çështje zgjedhjesh, apo çështje konflikte ndërinstitucionale mes presidentit, apo individëve që kanë probleme me cenimin e të drejtave dhe lirive themelore”, u shpreh ai.

Sa i përket çështjes së plotësimit të 3 vakancave të tjera në Gjykatën Kushtetuese, ai theksoi se ky proces do të vonojë pasi nuk është funksionale Gjykata e Lartë, e cila bën përzgjedhjen e kandidatëve.

“Përzgjedhja është e përcaktuar qartë në Kushtetutë, pra do të ketë një vlerësim nga KED dhe më pas institucionet përkatëse do të zgjedhin mes tyre, parlamenti më shumicë të cilësuar, presidenti nga 3 emrat dhe Gjykata e Lartë që nuk është funksionale. Do të votohen nga mbledhja e gjyqtarëve të  Gjykatës së Lartë. Ky aspekt ngelet në ngërç për shkak të mosfunksionimit të Gjykatës së Lartë. Pritet që anëtari i shtatë që i takon presidentit do të emërohet së shpejti. Duhet të shohim vijimin”, tha ai.  

Zoti Mustafaj theksoi më tej se mund të ketë edhe një presion nga ndërkombëtarët që Gjykata Kushtetuese të jetë sa më shpejt funksionale. 

“Ka një farë trysnie, presioni dhe nga ndërkombëtarët, mbase e kanë e vetë si ndërgjegje institucionet që ta venë në funksion Gjykatën Kushtetuese”, tha ai. 

Lexoni gjithashtu:

Mustafaj shpjegon se si funksionon Gjykata Kushtetuese, formimi i saj një hap pozitiv


Etiketimet

Kurti reagon për aksionin në Veri: Krimi po luftohet pa ndërprerje

Kryeministri Albin Kurti ka reaguar pas aksionit të Policisë së Kosovës në veri, ku u gjet një laborator i kultivimit të marijuanës me mbi...

Rama pas dështimit të raundit të dytë: Duhen dy për tango

Pas dështimit të raundit të dytë të presidentit, Rama deklaroi për mediat se nuk kanë partner. Ai u shpreh se po pret me qetësi...

Haxhiu: Opozita e Berishës ia rrezikon pushtetin Ramës më shumë se Basha

Analisti Baton Haxhiu tha në emisionin ‘Shock’ se me fitoren e një ditë më parë Berisha ka arritur ta fitojë betejën e tij të...


TË FUNDIT

Kurti reagon për aksionin në Veri: Krimi po luftohet pa ndërprerje

Kryeministri Albin Kurti ka reaguar pas aksionit të Policisë së Kosovës në veri, ku u gjet një laborator i kultivimit të marijuanës me mbi...

Rama pas dështimit të raundit të dytë: Duhen dy për tango

Pas dështimit të raundit të dytë të presidentit, Rama deklaroi për mediat se nuk kanë partner. Ai u shpreh se po pret me qetësi...

Haxhiu: Opozita e Berishës ia rrezikon pushtetin Ramës më shumë se Basha

Analisti Baton Haxhiu tha në emisionin ‘Shock’ se me fitoren e një ditë më parë Berisha ka arritur ta fitojë betejën e tij të...

Parlamenti miraton ligjin për menaxhimin e Butrintit

Fondacioni shqiptaro-amerikan për Zhvillim do të marrë në menaxhim për 10 vitet e ardhshme Parkun Kombëtar të Butrintit. Ligji është miratuar këtë të hënë në...

BE pezullon rregullat e borxhit për shkak të pasigurisë ekonomike

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER