Sonila Bejtja betohet sot para presidentit Meta, si anëtare e Gjykatës Kushtetuese

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sot në orën 12:30 pritet të betohet Sonila Bejtja si anëtare e shtatë e Gjyaktës Kushtetuese, para Presidentit të Republikës, Ilir Meta.

Bejtja u emërua e shtata në radhë si anëtare e Gjykatës Kushtetuese dhe një ditë pas këtij emërimi pritet të bëjë betimin.

Tashmë kanë ngelur dhe dy vende bosh për plotësimin e plotë të Gjykatës Kushtetuese edhe pse tashmë është vënë në funksion.

Gjykata e Lartë mblodhi dje në orën 10:00 Këshillin e Emërimeve në Drejtësi ku u intervistua Sonila Bejtja, e cila kandidoi për vakancën e Presidencës.

 

Lexoni gjithashtu: 

Vakanca në Kushtetuese, sot mblidhet Këshilli i Emërimeve në Drejtësi

Presidenti Ilir Meta dekreton anëtarin e shtatë të Gjykatës Kushtetuese

Ambasadorët Soreca dhe Kim përshëndesin emërimin e gjyqtarit të 7-të Kushtetuese

Vakancat në Gjykatën Kushtetuese, KED i çon emrin e radhës presidentit Meta

Ekskluzive/ Ambasadorja Yuri Kim: Gjykata Kushtetuese është funksionale, mos u shpërqendroni nga propaganda dhe konspiracionet

 

Etiketimet

Gjermania 153 mijë vaksinime në ditë, spitalet përtej kapaciteteve

Nuk dihet nëse është për shkak të rikthimit të infektimeve në javët e fundit, për shkak të variantit të ri Omicron, apo për shkak...

NATO paralajmëron Moskën për Ukrainën, Putin nuk tërhiqet

Ministrat e Jashtëm të vendeve të NATO-s u takuan në Riga për të adresuar dy çështje: rolin e Rusisë në lindje të Ukrainës dhe...

Çdo person që hyn në Kosovë të ketë certifikatë vaksinimi, qeveria Kurti miraton masat e reja anti-COVID

Qeveria e Kosovës ka miratuar sot masat e rejat për kontrollin, parandalimin dhe luftimin e pandemisë COVID-19, të cilat do të hyjnë në fuqi...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER