Shqipëria i jep 250 mijë euro ndihmë Kroacisë pas tërmetit tragjik

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar në një postim në twitter se Shqipëria i ka dhënë 250 mijë euro ndihmë Kroacisë për tërmetin që shkaktoi edhe viktima.

“Sapo nënshkrova dekretin e qeverisë së Shqipërisë për të dhuruar 250 mijë euro Kroacisë vëllazërore, për të ndihmuar rilindjen e Petrinja-s pas tërmetit shkatërrues! Kroacia është një shembull i rezistencës dhe një model për ne në transformimin e saj të mahnitshëm në një vend krenar të BE-së”, shkruan Rama. 

Tërmeti në Kroaci deri më tani ka shkaktuar 7 viktima dhe 26 persona kanë  ngelur të plagosur. 

Sipas autoriteteve kroate, e gjithë qendra e Petrinja-s është goditur rëndë dhe ndërtesat e shkatërruara janë gati të pabanueshme.

Lexoni gjithashtu:

7 viktima dhe rreth 26 të plagosur nga tërmeti në Kroaci

7 viktima nga tërmeti, Hoti i ofron ndihmë me të gjitha kapacitetet Kroacisë

Etiketimet

Putin i kërkon Gazprom-it të nisë furnizimin me gaz drejt Europës

Presidenti rus Vladimir Putin i kërkoi kreut të gjigantit energjetik Gazprom, Alexei Miller, që pasi të përfundojë mbushjen e rezervave kombëtare të nisë të...

SPAK fillon hetimet për Fatmir Mediun

SPAK nis hetimet për Fatmir Mediun, dosjen e të cilit e mori disa ditë më parë nga Gjykata e Lartë. Kalimi i akteve është bërë...

Kina e interesuar të shtojë investimet në Evropë

Ministri i Jashtëm i Kinës, Wang Yi i pranishëm në portin më të madh të Greqisë u shpreh se Pekini dëshironte të promovonte më...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER