Porti i Vlorës me koncesion për 35 vjet, hapet tenderi me vlerë 23 mln euro

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qeveria do të japë me koncesion edhe portin turistik të Vlorës. Tenderi është shpallur këtë javë nga Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë, pasi kjo e fundit ka marrë një ofertë të pakërkuar nga një kompani, emri i së cilës nuk shfaqet në dokumentet e prokurimit.

Sipas procedurës për portin në fjalë është hapur garë deri në 26 shkurt, ku ftohen edhe operatorë të tjerë të shfaqin interesin, ndërsa vlera e këtij investimi sipas Ministrisë së Infrastrukturës nuk duhet të përllogaritet nga ofertuesit me e vogël se 23 milionë euro.

Koncesioni do të ketë jetëgjatësi 35 vite, dhe do të bëhet me financim 100% nga privati ndërsa, sipas dokumenteve, Marina Vlorë parashikohet të ndërtohet në portin aktual të këtij qyteti, dhe është pjesë e Master Planit të Lungomares në qytetin bregdetar.

Kriteret e menaxhimit përcaktojnë së ‘Marina Vlorë’ duhet të sigurojë një vendankorim të mbrojtur, të sigurt, funksional gjatë gjithë vitit për flotat moderne të jahteve dhe duhet të akomodojë minimalisht 400 anije.

Tenderi në fjalë rikthen edhe njëherë propozimet pakërkuara, të cilat janë kritikuar nga Fondi Monetar Ndërkombëtar dhe janë hequr për një sërë sektorësh, ndërsa për portet dhe aeroportet qeveria u angazhua 2 vjet më parë të mbeten, por të heqë bonusin që favorizon ofertuesit.

Etiketimet

Ulen tensionet Paris-Uashington, Franca rikthen ambasadorin

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron do të rikthejë javën e ardhshme ambasadorin francez në Shtetet e Bashkuara. Vendimi u mor pas një bisede telefonike të...

Reciprociteti për targat serbe, profesori: Dy mesazhet që Kosova i përcolli Brukselit

Aplikimi i reciprocitetit të Kosovës për targat e automjeteve serbe ka prodhuar debate mes Prishtinës dhe Beogradit si dhe ka nxitur reagime nga Brukseli. Blerim...

Çollaku: Rama e ka masakruar Kosovën. Vodo: Ka promovuar interesat e Shqipërisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Kreshnik Çollaku dhe ekspertja e gjeopolitikës, Teuta Vodo janë përplasur mbi idenë e “Open Balkan”. Sipas Çollakut, Rama e ka dëmtuar...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER