Ambasadori Soreca thirrje qytetarëve të rinovojnë dokumentet biometrike, pas takimit me ministrin Çuçi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ambasadori i Bashkimit Europian në Shqipëri, z. Luigi Soreca dhe ministri i Brendshëm Bledi Çuçi u takuan ditën e sotme, lajmëroi përmes një postimi në Twitter kreu i delegacionit të BE në vend.


Sipas ambasadorit Soreca, diskutimi pati në qendër bashkëpunimin Shqipëri-BE për tema, që lidhen me luftën kundër krimit të organizuar, krimin financiar, migracionin, azilkërkimin dhe sundimin e ligjit sipas Instrumenti i Para-Aderimit IPA III dhe me ndihmën e Agjencive të BE.

“Diskutuam gjithashtu përgatitjet për zgjedhjet e ardhshme dhe punën e vazhdueshme nga ministria e Brendshme për të siguruar se listat zgjedhore janë të sakta,” tha ambasadori Soreca.

“Është shumë urgjente që qytetarët shqiptarë të rinovojnë pa vonesë dokumentet e tyre biometrike të ID-së për të qenë në gjendje të votojnë në 25 prill 2021,” – përfundoi kreu i BE në Shqipëri. 

Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi, i emëruar së fundmi nga kryeministri Rama pas dorëheqjes së ish-ministrit Sandër Lleshaj, shpërndau gjithashtu në profilin e tij zyrtar në Twitter postimin e ambasadorit të BE.

Zgjedhjet parlamentare në Shqipëri do të mbahen më 25 prill.


Etiketimet

Rastet e fundit pozitive me COVID vetëm në 3 qarqe

Gjatë ditës së fundit në Shqipëri janë identifikuar 17 raste pozitive me COVID-19 nga kryerja e 623 testimeve. Të gjitha rastet janë zbuluar vetëm në...

Të martën caktohet data për raundin e tretë për zgjedhjen e Presidentit

Konferenca e Kryetarëve pritet të mblidhet mesditën e së martë për të caktuar datën e mbajtjes së raundit të tretë për zgjedhjen e Presidentit...

Rama-opozitës: Do ta votojmë ligjin për Butrintin, s’mund ta mbani peng

Kryeministri Edi Rama mbrojti në Kuvend marrëveshjen për menaxhimin e Parkut Kombëtar të Butrintit. Rama iu drejtua me tone të ashpra opozitës duke thënë se...


TË FUNDIT

Rastet e fundit pozitive me COVID vetëm në 3 qarqe

Gjatë ditës së fundit në Shqipëri janë identifikuar 17 raste pozitive me COVID-19 nga kryerja e 623 testimeve. Të gjitha rastet janë zbuluar vetëm në...

Të martën caktohet data për raundin e tretë për zgjedhjen e Presidentit

Konferenca e Kryetarëve pritet të mblidhet mesditën e së martë për të caktuar datën e mbajtjes së raundit të tretë për zgjedhjen e Presidentit...

Rama-opozitës: Do ta votojmë ligjin për Butrintin, s’mund ta mbani peng

Kryeministri Edi Rama mbrojti në Kuvend marrëveshjen për menaxhimin e Parkut Kombëtar të Butrintit. Rama iu drejtua me tone të ashpra opozitës duke thënë se...

Refugjatët ukrainas mund të shkëmbejnë paratë e tyre me euro në Gjermani

Refugjatët ukrainas në Gjermani do të jenë në gjendje të shkëmbejnë paranë e tyre, hryvnia ukrainase, në euro nga kjo e martë pa kurs...

Pasiguria dhe rritja e çmimeve të energjisë, BE pezullon rregullat e borxhit

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER